Повінь – це стихійне лихо, що відзначається затопленням частини суші водою.
Розрізняють річкові й морські повені. Річкова повінь – це розлиття ріки, яке може відбуватися періодично (у результаті танення снігу або тривалих злив) або епізодично, у результаті нагону води з моря. Морські повені є наслідком ураганів.
Найчастіше повені виникають внаслідок рясних зливових дощів чи танення льодовиків. Іноді причиною повені може послужити затор русла річки, викликаний скупченням великої кількості льоду. Сильні вітрові потоки наганяють з моря воду, яка не встигає протікати через русло. Це викликає різке підвищення рівня води в певних зонах.
Повені в прибережних зонах, розташованих поблизу морів і океанів, можуть бути викликані підводними землетрусами.
Нагінні повені можуть відбуватися в будь-який час року. Причинами їх виникнення є сильна вітрова активність і відсутність широкого каналу для відтоку води.
Найбільш руйнівні повені викликані проривом платин і дамб. Такі явища зустрічаються порівняно рідко, але саме вони призводять до людських жертв і руйнувань будівель.
У великих містах від повені страждають в основному дорожні покриття, підвальні приміщення і перші поверхи будівель. Для запобігання повеней створюються спеціальні водосховища та огороджувальні дамби.
Повені іноді позбавляють даху тисячі людей, знищують посіви і змивають родючий грунт і навіть стають причиною загибелі людей.