Вчені з іспанського Коледжу де ла Фронтера зробили інтригуюче відкриття того, що зараз вважається другою за глибиною блакитною дірою у світі біля південно-східного узбережжя півострова Юкатан у Мексиці. Блакитна діра Таам-джа простягається на 147 000 квадратних футів і занурюється на 900 футів вниз, що робить її лише трохи дрібнішою за найглибшу блакитну діру у світі – "Діру Дракона" в Південно-Китайському морі.
Блакитні діри – це підводні карстові воронки, утворені карбонатними породами кальцію, в яких, як відомо, мешкають різноманітні біологічні спільноти, зокрема корали, губки, молюски, черепахи та акули. Властивості води в блакитних дірах унікальні, і вивчення мікробного різноманіття цих екологічних гарячих точок може дати уявлення про те, яке життя виживає в цих екстремальних умовах.
Блакитна діра Таам-джа була відкрита у 2021 році з круглим отвором біля поверхні на глибині лише 15 футів нижче рівня моря. Круті 80-градусні схили утворюють велику конічну структуру, вкриту біоплівками, відкладеннями, вапняком і гіпсовими виступами. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) стверджує, що хімічний склад морської води в дірах є унікальним.
Унікальне середовище блакитної діри Таам-джа включає багату на газ суміш властивостей води, яка наповнена сірководнем, що спонукає вчених досліджувати її глибини, щоб дізнатися більше про життя, яке може існувати в ній. Дослідження показує, що властивості води в блакитній дірі Таам я' значно змінюються залежно від градієнтів температури і солоності, а гідрографічні профілі показують шарувату водну товщу з низьким вмістом кисню, що лежить над шаром, насиченим газом, над іншим шаром, де кисень практично відсутній.
Однак блакитні діри часто обмежені проблемами доступності. Іноді отвори можуть бути занадто малими, а глибини – занадто великими. В інших випадках вода має обмежений вміст кисню, що робить дослідження небезпечним без спеціального обладнання.
Відкриття Блакитної діри Таам-джа надає вченим захоплюючу можливість дослідити її глибини і дізнатися більше про її унікальну біологію. Сподіваємося, що це призведе до нових відкриттів і кращого розуміння різноманітних форм життя, які населяють ці підводні воронки.