Земний суходіл – це не лише шість велетенських материків, а й численні острови. Вони бувають дуже великими і надзвичайно маленькими. Наприклад, найбільший острів світу – Гренландія – лише в три з половиною рази менший від материка Австралія. А в крихітних осколків земної тверді навіть немає назв.
Гренландія тягнеться з півночі на південь на 1200 км. Причому більша частина лежить за Полярним колом, а північний берег розташований лише за 800 км від полюса. Він є найпівнічнішим суходолом Землі.
Значна частина острова є холодною крижаною пустелею і не має нічого спільного з «зеленою країною».
Адже саме так перекладається слово «Гренландія». Назва найбільшого острова з’явилася наприкінці X ст., коли його відкрив вікінг Ейрік Рудий (Рауді). Певно, такою назвою він хотів прикрасити його і привабити переселенців. З моря узбережжя острова здається доволі одноманітним. Основну частину року воно оповите щільною пеленою сивого туману. З борту корабля, що наближається, спочатку можна побачити лише безладне скупчення скелястих уламків суходолу. Ці «вартові вежі» розділені широкими протоками. Тут можна зіткнутися не лише з незліченним підводним камінням, а й із плавучими крижинами та айсбергами.
За смугою голих скель поступово починають вимальовуватися пасма гір неправильної форми. Більшість із них мають широкі плескаті вершини й прямовисні схили. Багато які бовваніють до кілометра заввишки, начепивши на себе шапки вічних снігів. За ними тягнеться величезний льодовиковий щит, потужність якого підвищується всередину острова.
Найбільш сувора й позбавлена життя природа Центральної Гренландії. Цілими тижнями тут дме поземка, перевіваючи сухий сніг і згрібаючи його в замети. У північній і північно-східній частинах острова можна побачити білих ведмедів. Вони пливуть сюди на крижинах з Арктики. Трапляються зграї вовків, що полюють на вівцебиків. Геть промерзла Гренландія є рідним краєм для цих великих, укритих густою шерстю травоїдних ссавців.
Довжина берегової лінії острова – 39 тис. км. Це майже дорівнює окружності земної кулі.
Узбережжя густою мережею розчленовують фіорди.
Чи знаєте Ви, що...
Острів приваблює численних дослідників. Його крижана шапка – це природна лабораторія для вивчення багатьох явищ природи, характерних для Арктики.