У провінції Наварра (Іспанія) археологи виявили бронзовий лист у формі руки. Він привернув велику увагу наукового співтовариства, оскільки на його поверхні зберігся найдавніший відомий текст баскською мовою, повідомляє The Guardian.
Артефакт довжиною 14,5 сантиметрів знайшли у руїнах замку в Ірулегі, на південний схід від Памплони. Тому він отримав неофіційну назву «рука Ірулеги».
Вчені оцінили вік виробу більш ніж дві тисячі років. Вони вважають, що текст залишили васкони – давній народ, який жив цих землях у І столітті до нашої ери.
«Рука та текст, написаний на ній, – перше пряме свідчення, яке ми отримали від народу Васкон. Це перший і поки що єдиний раз, коли ми змогли почути їхній голос безпосередньо», – зазначила голова уряду Наварри Марія Чівіте.
На думку дослідників, рука відігравала роль талісмана. Її підвішували біля входу до будинку, щоб захиститися від зла.
Вчені не змогли точно розшифрувати давній напис. Але вони відзначили, що перше слово «sorioneku» схоже на сучасне «zorioneko» з баскської мови, що перекладається як «удача». Усього слів п'ять, і значення інших чотирьох поки що залишається невідомим.
Історики відзначають важливість знахідки. Зокрема вона доводить, що у васконів була своя писемність – раніше деякі дослідники вважали, що представники цього народу не були знайомі з грамотою.
Інші дослідження показали, що доля мешканців поселення, де виявили руку, була дуже сумною. У I столітті до нашої ери на території Іспанії йшла Серторіанська війна – за владу в Римі боролися армії Квінта Серторія та генералів Квінта Цецилія Метелла Пія та Гнея Помпея Магна.
Місцеві жителі, які вирішили підтримати одну із сторін, ризикували загинути від рук її супротивника. У період між 80 і 72 роками до нашої ери поселення на горі Ірулеги було атаковане військами Помпея, зруйновано та спалено вщент.