Найбільш піднесену частину гірської країни утворюють Великі Гімалаї. Індуси нарекли цей район Девіабхуні – «країна богів» Тут розташувалася ціла родина запаморочливих вершин. Серед них Канченджанга, Макалу, Дхаулагірі, а також висотний «полюс» Землі – Джомолунгма (Еверест). «Мати богів» – так звучить назва гори в перекладі із санскриту. Непальці називають Джомолунгм; ще й Сагарматха, що означає «Володар неба». Виниклий у глиби нах стародавнього моря масив нагадує застиглий пінистий прибій із велетенських кам’яних валів, що ніби рвуться із земної поверх ні в космічну далечінь. Із сивої давнини прихований за хмарами пік вселяв у місцевих жителів трепетне поклоніння, породжував містичні легенди й оповіді.
Джомолунгму не назвеш привітною. На її вершині дме пронизливий вітер, температура вночі знижується до -60 °С, а кількість сонячного випромінювання в тридцять разів вища, ніж на рівні моря. Першими це відчули новозеландець Е. Хілларі та гімалайський горець, шерп Т. Норгей. У 1953 р. вони змогли досягти висотного «полюса» Землі.
Сходження на вершину Джомолунгми з установленням проміжних таборів займає близько двох місяців. Відзначені тут і своєрідні рекорди. У 1975 р. на Еверест уперше піднялася жінка – японка Ю. Табей. Відомий італійський альпініст Р. Месснер зумів першим із європейців дістатися до вершини без кисневої маски. Крім того, він здолав шлях від базового табору, розташованого на висоті 6500 м, до вершини лише за три дні.
Атмосферний тиск на вершині Джомолунгми втричі нижчий, ніж біля її підніжжя. За цих умов постачання крові киснем порушується, що призводить до галюцинацій. Відомі випадки, коли альпіністи кидали примарі, що привиділася їм, провізію.
Джомолунгма височіє на кордоні Непалу й Китаю (Тибетський автономний район), проте сама вершина розташована на території Китаю. Вона має форму піраміди, південний схил якої крутіший.
Чи знаєте ви, що...
Перший українець зійшов на Еверест у 1982 р. Це був харків'янин Сергій Бершов, який здійснив унікальне нічне сходження на «дах світу». Він підкорював найвищу гору планети ще двічі. На його рахунку 20 сходжень на 7-тисячники, 13 сходжень на сім вершин, вищих за 8000 м, та ще багато видатних досягнень.