Земну поверхню змінюють не лише внутрішні сили планету а й зовнішні. Помітну роль серед них відіграють річки. їхні потоки здатні врізатися в гірські породи на сотні метрів, утворюючи каньйони. Ці форми рельєфу є глибокою річковою долиною з дуже крутими, часто прямовисними схилами й вузьким дном.
Пальму першості з глибини тримає каньйон Котауасі (Перу) 3535 м. Він розташований в Андах, за 375 км від міста Арекіпа. У каньйоні й навколишніх територіях є підземні гарячі водні джерела та декілька водоспадів.
Найдовший і найвідоміший каньйон світу розташований на заході США. Це Гранд-каньйон, утворений річкою Колорадо (у перекладі означає «забарвлена в червоне»). Він простягнувся на 450 км, досягаючи найбільшої величі від місця впадання Малої Колорадо в головну річку, до західного краю плато. Саме цей відрізок і називається Великим каньйоном Колорадо. Його ширина на рівні поверхні плато становить 8–25 км, глибина – до 1600 м. Донизу каньйон поступово звужується, а русло річки має ширину лише 100–120 м.
Величезний простір каньйону заповнений скупченнями стрімчаків-останців, що мають найхимернішу форму. Сили природи, немов могутні чарівники, створили на стінах каньйону контури гігантських замків, пагод, веж. їхні плоскі дахи лежать майже на одному рівні з поверхнею плато. Багато статуй мають власні назви: Храм Шиви, Храм Вішну, Трон Вотана.
Найглибший каньйон у Європі розташований у середній течії Річки Тари в Чорногорії. Його довжина – 82 км, а глибина – Д0 1300 м. Каньйону погрожує затоплення в результаті спорудження гідроелектростанції.
Чи знаєте ви, що...
Грандіозні масштаби каньйону й химерна архітектура його схилів створюють ефектне видовище, яке приваблює численних туристів. Тут розташований Національний парк «Гранд-каньйон», який включено до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.