
Сповнені таємничості печери здавна привертали увагу людини Найдоступніші з них ще в давнину використовувалися як тимча сові притулки, надійні сховища й затишні святилища. Нині вон є предметом досліджень.
Найбільшою печерною системою світу вважається Мамонтова, її виявили близько 200 років тому в басейні лівої приток Міссісіпі – річки Огайо (штат Кентуккі, США). Із часом учені встановили, що це складний багатоповерховий лабіринт, який складається із зал-гротів, переходів і колодязів, розташованих на п’ятій ярусах. Найнедоступніший – нижній, тут протікають підземні річки й ледь-ледь погойдуються дзеркала озер.
До 1900 р. на карту було нанесено близько 200 ходів, галерей, гротів і колодязів Мамонтової печери. їм дали назви, іноді величні й гучні, деколи – жартівливі. Так, проникнувши в печеру, людина) потрапляє у великий грот, з якого углиб веде головний підземний коридор, що називається Бродвеєм. Він має довжину майже 15 км і схожий на величезнии тунель з напівкруглим склепінням.
Широка Велика алея веде до підземної річки з поетичною назвою Відлуння. Можна навіть плавати її неквапливим підземним потоком завглибшки до 10 м.
Річку так нарекли через те, що тут можна почути на диво незвичайне відлуння. Так, хлюпнув веслом – і чується протяжний брязкіт дзвонів.
А от мамонтів печера аж ніяк не стосується. Англійською мовою назва цього унікального підземелля має два значення: «мамонтовий» і «величезний». У цьому разі мається на увазі гігантський розмір його проходів і зал.
У багатьох печерах можна побачити дивні утворення, що нагадують бурульки. Це сталактити. їхня довжина в окремих випадках сягає кількох метрів. На відміну від звичайних бурульок, на створення сталактитів у природи йде десятки, а іноді навіть сотні років.
Чи знаєте ви, що...
Зараз у районі Мамонтової печери розташовується Національний парк, який включено до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Щороку його відвідують до двох мільйонів туристів.