Друге місце у світі за загальною довжиною ходів посідає печера під назвою Оптимістична. Крім того, вона тримає лідерство серед підземель, що утворилися в гіпсових породах. Загальна протяжність її ходів, нанесених на карту, сягає 230,5 км.
Оптимістична розміщується на території Тернопільської області, у південній частині межиріччя річок Серет – Нічлава (ліві притоки Дністра). Протягом усього року в ній постійна температура становить + 11 °С. Цікава Оптимістична й тим, що в ній підвищена іонізація повітря й повністю відсутні патогенні організми.
Завжди приваблювало дослідників багате на печери Придністров’я. Цей район – один зі зразків гіпсового карсту, унікальність якого і полягає в розчиненні гірських порід водою. У квітні 1965 р. сюди приїхала група спелеологів львівського спелеоклубу «Циклоп». В одній із численних карстових воронок вони виявили струмок, що йшов під землю. Того разу дослідити його не вдалося, але повернувшись за рік, двоє вчених розкопали русло потоку й проникли у вузький лаз, що переходив у лабіринт. Спелеологам пощастило розвідати близько 400 м печери. Її назвали Оптимістичною, оскільки скептично налаштовані колеги прозвали львів’ян «оптимістами».
У січні 1967 р. досліджена ділянка досягла майже 10 км. Потім було відкрито район Глобусів, і спелеологи нанесли на карту печери ще 10,6 км. Тут часто трапляються гроти, утворені через обвалення величезних гіпсових брил. Поверхня відриву має сферичну форму, звідси й назва району Глобусів. У 1968 р. члени дев’ятої експедиції відкрили єдиний прохід, що з’єднав район Глобусів із районом, якому дали назву Новий. Це найбільший район. Довжина його лабіринту становить 48,3 км. У західній частині вперше було знайдено воду, що дозволило спелеологам поставити табір, який діє й донині.