Археологи знайшли на віддаленому острові Трена (Норвегія) великий завод із виробництва кераміки, який був побудований тут приблизно дві тисячі років тому.
Острів Трена розташований за 50 кілометрів від північного узбережжя Норвегії. Тут розташовувалося одне з перших поселень на території країни, а зараз на острові мешкає близько 500 осіб.
Перші розкопки тут провели 90 років тому. Але й через багато років археологи знаходять тут цікаві артефакти. За словами істориків, на кам'яній споруді є явні сліди термічної дії: конструкція утеплена знизу та облицьована каменем. Усередині дослідники знайшли велику кількість обпаленої глини. Відповідно, можна прийти до висновку, що у будівлі функціонувало велике виробництво кераміки.
Але археологів бентежить, що зовні конструкція не схожа на звичні печі для випалу. Більше того, на острові немає джерел глини, яка була б придатною для такого ремесла. Проте всі факти вказують на те, що дві тисячі років тому тут працював керамічний завод. Глину для потреб промисловості сюди привозили з материка морським шляхом.
Датування археологічної пам'ятки поки що приблизне і вимагає подальшої перевірки, обмовляються норвезькі вчені. Але в будь-якому випадку, зараз, як і два тисячоліття тому, острів досить далеко від суші.
«Незрозуміло, кому знадобилося так ускладнювати логістику і будувати велике виробництво далеко від джерела сировини. Було б простіше привозити на острів вже готові керамічні вироби.
Виробництво кераміки не так просто організувати в таких великих масштабах, якщо для цього немає особливої причини. Ось чому все це дуже дивно», – археолог, Ерленд Йоргенсен.