Роутери, маршрутизатори, точки доступу – як все це складно, а якщо ще глибше розібратися в характеристиках цих пристроїв, призначенні, налаштуванні, так там взагалі темний ліс. Ті, хто самостійно купував і налаштовував ці пристрої, не з чуток знають, про що йдеться. У цій статті ми намагаємося розібратися, що ж таке роутер, і чим він відрізняється від маршрутизатора.
Роутер: що це за пристрій і як він працює?
Якщо коротко і по-простому, то роутер, це пристрій, який розподіляє інтернет між підключеними до нього пристроями. По мережному кабелю (комп'ютери, телевізори тощо), або по Wi-Fi (смартфони, планшети, ноутбуки). Роутер об'єднує усі пристрої в локальну мережу (в якій вони можуть обмінюватися файлами, або можна пограти в ігри) з можливістю виходу в інтернет (якщо інтернет підключений та налаштований).
Наразі у багатьох вдома є інтернет, як правило, це:
- Ethernet – звичайний мережевий кабель, який відразу підключається до мережевої карти комп'ютера, або ноутбука.
- ADSL – коли телефонна лінія підключається до модему (часто з можливістю роздачі Wi-Fi, по суті модем з функцією роутера, або навпаки) , а від модему вже до комп'ютера через кабель мережі.
- Або інтернет через 3G/4G USB модем – це коли ми просто наш модем підключаємо в USB роз'єм комп'ютера і користуємося інтернетом. Хорошим прикладом є модем Huawei E3372h –153 з детальними характеристиками якого можна ознайомитися тут.
Це три основні та найпопулярніші способи підключення до інтернету. Всі ці підключення мають один великий мінус: не можна підключати до інтернету відразу кілька пристроїв і не можна підключати пристрої по Wi-Fi. Так як у нас або один кабель, або один модем.
Саме для цього потрібні Wi-Fi роутери. Вони можуть роздати інтернет на багато пристроїв. Як за кабелем, так і бездротовою мережею Wi-Fi. В якості прикладу можна розглянути роутер Netgear AC815S: https://mobitech.com.ua/shop/product/netgear-ac815s
Принцип роботи маршрутизатора
По пунктам:
- Підключаємо до роутера кабель, який проклав у наш будинок інтернет-провайдер (або кабель від ADSL модему). Якщо у вас ADSL інтернет (по телефонному кабелю), і немає окремого модему, можна купити Wi-Fi роутер з вибудованим модемом. До якого можна підключити телефонний кабель. А якщо у вас інтернет через USB модем, підключаємо до роутера модем. Але в цьому випадку потрібен спеціальний роутер із підтримкою USB модемів.
- Налаштовуємо роутер на роботу з вашим провайдером або модемом (ADSL, або USB) . Найкраще це робити за інструкцією, яка написана саме для вашого пристрою. Також потрібно задати ім'я для вашої Wi-Fi мережі, встановити пароль на мережу.
- Підключаємо до роутера всі пристрої, на яких ви бажаєте скористатися вебом. Зазвичай маршрутизатор встановлюють ті, хто хоче користуватися інтернетом по Wi-Fi на своїх мобільних пристроях. Тому, підключаємо до своєї Wi-Fi мережі свої телефони, планшети, ноутбуки, телевізори і т.д. Як правило, на роутері є 4 LAN роз'єми, це означає, що по кабелю можна підключити 4 пристрої.
А якщо не хочете морочитися з кабелями для стаціонарного комп'ютера, то можна купити для нього Wi-Fi приймач і підключити бездротову мережу.
Виходить, маршрутизатор просто встановлює з'єднання з інтернетом і ділиться ним між усіма підключеними до нього пристроями. Ось таке у нього завдання.
Чим відрізняється роутер від маршрутизатора?
Якщо ви читали цю статтю з самого початку, то, можливо, помітили, що я писав або роутер, або маршрутизатор. Так, це один і той же пристрій. Вони абсолютно нічим не відрізняються і між ними немає жодної різниці.
Просто роутер (router) – це англійська. А українською це слово перекладається як маршрутизатор. От і все. І так і так буде правильно. Сподіваюся, що мені вдалося відповісти на запитання, поставлене в заголовку цієї статті.