Розповідаємо про найкумедніші медичні дослідження, які справили таке сильне враження на світову наукову громадськість, що удостоїлися Шнобелівської премії. Ця міжнародна нагорода була заснована 1991 року за «відкриття, які спочатку змушують засміятися, а потім задуматися».
7 місце: клацання суглобами не призводить до артриту
Дональд Унгер із Каліфорнії довів, що клацання суглобами не призводить до артриту, за що отримав Шнобелівську премію у 2009 році. Пан Унгер не пожалкував свого живота (точніше, руки) заради доказу своєї теорії: цілих 60 років він клацав суглобами лише злощасної лівої руки.
6 місце: правило 5 секунд
Завдяки дослідженню студентки Іллінойського університету Джилліан Кларк, проведеному у 2003 році, світ чітко запам'ятав: що впало – не пропало. Виявляється, шкідливі для здоров'я бактерії не встигають забратися на їжу, що впала на підлогу, якщо та проведе на підлозі менше 5 секунд. Задля прояснення цього важливого питання Кларк та її колега Мередіт Аглі кидали на чисту та брудну підлогу різні продукти, а потім заміряли ступінь їх забруднення.
Незважаючи на те, що повторні експерименти спростували початкові висновки, «правило 5 секунд» прижилося: згідно з опитуваннями серед британців, 70% жінок та 56% чоловіків керуються ним, коли вирішують, чи варто їсти з підлоги. Опитування були проведені тими ж Кларк та Аглі і, до речі, показали, що солодощі та печиво піднімають із підлоги частіше, ніж броколі та цвітну капусту.
5 місце: незвичайний спосіб боротьби з гикавкою
Якщо ви випили 2 літри води, відчуваєте запаморочення від затримки дихання та паніку від численних спроб вас налякати – а гикавка все не минає, можете скористатися рекомендаціями вчених із Ізраїлю. Під керівництвом Френсіса Фесмайра ті з'ясували, що ректальний масаж – чудові ліки від гикавки («Шнобель-2006»).
4 місце: баночки для аналізів
Шнобеля випуску 1999 року удостоївся лікар з Норвегії Арвід Ватле: він зібрав і класифікував всі ємності, в яких пацієнти коли-небудь приносили йому аналізи. Ймовірно, лікар думав, що ті, хто користується покупними стерильними контейнерами, і ті, хто задовольняється баночками від дитячого харчування, – різні люди, і підхід до їхнього лікування має відрізнятися.
3 місце: рекордсмени з проковтування шпаг
Американці Брайан Уіткомб та Ден Мейєр буквально пожертвували здоров'ям в ім'я науки. Вчені вирішили, що все більше людей у світі необачно ковтають шпаги, навіть не підозрюючи, що це має негативні наслідки для здоров'я. Проковтнувши не одну шпагу, панове Уіткомб і Мейєр з'ясували, що при ковтанні холодної зброї страждає горло – насамперед виникає перчіння, потім можливі пошкодження кровоносних судин.
Ну а якщо проковтнути кілька шпаг відразу, то взагалі травму стравоходу можна отримати! За «з'ясування побічних ефектів шпагоковтання» самовіддані вчені у 2007 році отримали Шнобелівську премію з медицини.
2 місце: як зупинити носову кровотечу
Група отоларингологів з клініки при Університеті Мічиган з'ясувала, що не тільки ватний диск, змочений у перекисі водню, або холодний компрес на перенісся здатні зупинити кровотечу носа. У 2014 році лікарі отримали Шнобелівську премію в галузі медицини за відкриття «методу терапії непереборних носових кровотеч за допомогою затикання носових ходів смужками свинячого сала».
1 місце: електрошокова терапія проти отрути
Шнобелівську премію 1994 року довелося розділити: першу частину отримали доктор Р. Дарт з Центру вивчення отрут у Скелястих Горах і доктор Р. А. Густафсон з Центру наук про здоров'я Університету Арізони за з'ясування того, що «електрошок неефективний при лікуванні отруєнь отрутою гримучою змією.
Другу частину отримав їхній пацієнт за готовність випробувати електрошокову терапію: задля з'ясування її ефективності, герой від науки – вже покусаний гримучими зміями 13 разів (і випробував інші способи лікування), після 14-го укусу отримав сильний удар струмом і довів, що така терапія від отрути не допомагає.