Вода вважається однією з найбільш важливих речовин, які підтримують усе живе на Землі. Усі живі організми так чи інакше складаються з води і повинні регулярно відновлювати її баланс. Так, для людини рекомендовано вживати у середньому близько 1000 літрів води на рік (близько 2,5 - 3 літрів щодня).

Здається, що ця цифра досить невелика, і ми матимемо необхідну кількість життєво важливої рідини завжди. Адже планета на 70% вкрита водою, а якщо її рівномірно розподілити по всій площі Землі, товщина шару сягне 3,7 км. Але врахуйте, що 97% від цього обсягу – солона вода. При цьому для пиття придатні навіть не 3%, що залишилися, а лише 1%. І стан цього 1% постійно погіршується через техногенні, антропогенні фактори. Вода забруднюється, стає дефіцитом для цілих регіонів, і навіть з-під крана ми не завжди отримуємо придатну для пиття, безпечну рідину.
Пропонуємо Вашій увазі підбірку цікавих фактів про воду.

Чашка кави – це 200 літрів води
Не варто це сприймати буквально. Мається на увазі, що поки для вашої однієї чашки американо ростуть зерна, тільки для них дерево має спожити близько 200 літрів водного ресурсу. Ще один приклад – пшениця. Усього для вирощування злаків на 2 шматочки хліба потрібно витратити близько 100 літрів води. А на вирощування 1 кг рису йде цілих 4000 літрів рідини.

Вода має свій міжнародний день
Генеральна Асамблея ООН вирішила своєрідно нагадати людству про важливість збереження водних ресурсів. З цього приводу в 1973 році запровадили міжнародне свято, присвячене воді, яке щороку відзначається 22 березня.

Чистіше, ніж у фінів, не буває
Фінляндія вважається країною із найчистішою водою у світі. Офіційний висновок зроблено міжнародною організацією ЮНЕСКО. Для дослідження брали воду із 122 країн.

Окріп замерзає швидше
За логікою охолоджена вода повинна перетворюватися на кригу швидше за теплу, тому що їй не потрібно остигати. Але насправді все відбувається навпаки, і навіть вчені поки що точно не знають причини цього явища. Якщо ви залишите на морозі дві чашки – з холодною водою та окропом, то гаряча рідина замерзне значно швидше.

У мільярда людей немає доступу до чистої питної води
Кожен 7-й житель планети має обмежений доступ до чистої, придатної до пиття води. А 400 млн. землян взагалі живуть в умовах без регулярного доступу до питної води. Проблема є настільки глобальною, що за доступ до водних ресурсів навіть трапляються війни. Лише за останні півстоліття стався 21 збройний конфлікт на цьому ґрунті. А загалом за цей час налічується понад 500 випадків, коли люди не поділили водний ресурс.
Очищена вода не замерзає при 0°C
Якщо у воді немає домішок, вона може зберігатися в рідкому стані до температури -42°C. Це відбувається через те, що крига формуються біля частинок у воді. При цьому, крім звичних нам трьох агрегатних станів, вона може набувати й інших форм. Тільки в замерзлому стані налічується 14 агрегатних станів речовини.

Вода допомагає схуднути
Якщо відмовитися від напоїв, соків та пити лише воду, калорійність вашого раціону знижується, що дозволяє скинути зайву вагу. Після вживання чистої води не такий сильний апетит, як після солодких напоїв, чаю чи кави. В результаті людина починає харчуватися правильніше, дотримується дієти.

Значна частина питної води недоступна для людства
Значна частина питної води знаходиться у застиглому стані у льодовиках. Тому поки що отримати її для вживання ми не можемо. Усього льодовики містять близько 2% водного ресурсу нашої планети.
Вода – розповсюджувач хвороб
Недостатньо очищена вода стає причиною передачі 85% відомих сучасній медицині захворювань. І навпаки, якщо вживати по 6 склянок чистої води протягом дня, це зменшує ризик виникнення інших захворювань, наприклад тих, що стосуються серцево-судинної системи.
Більше цікавих фактів про воду
- Антарктика вкрита льодом уже понад 30 млн. років.
- Організм людини вагою 70 кг містить 42 л води. Ця величина змінюється протягом життя. Людський плід складається із води приблизно на 95%, новонароджена дитина – на 77%, а доросла людина – на 60–70%.
- На відміну від інших рідин вода при замерзанні розширюється. Це має вирішальне значення для життя: озера та річки замерзають зверху вниз, тому навіть у суворі льодовикові періоди на Землі завжди існувала рідка вода.
- Вчені вважають, що вода з'явилася на Землі з космосу. Комети, багаті на льод, стикалися з нашою планетою і залишали на ній свій «мокрий слід». Це явище називають кометним бомбардуванням.
- На Землі близько 1,5 млрд. км 3 води. Це приблизно 800 трлн олімпійських басейнів.
- Найбільша хмара водяної пари була виявлена вченими НАСА поруч із чорною діркою в 12 млрд світлових років від Землі. У ньому міститься у 140 трлн разів більше води, ніж у Світовому океані.
- Замерзла вода розширюється на 9%. Лід легший за воду, а тому плаває у воді.
- Лід у різних частинах світу має різну температуру. Різниця між, наприклад, льодами Альп та Південного полюса становить не менше ніж п'ятдесят градусів.
- За день з крана, що капає, може «плисти» в трубу до 75 л води.
- Понад 80% стічних вод не переробляються.
- 2/3 води, що використовується в домашніх умовах, ми витрачаємо у ванній та туалетній кімнаті.
- Середня температура води у світовому океані становить 17,4 градуси.
- Щодня Сонце випаровує трильйон тонн води. Проте через певний час ця вода повертається назад на землю у вигляді роси, дощу, граду та снігу.
- Близько 75% відсотків річок та озер Індії настільки забруднені, що вони не можуть використовуватися для пиття та купання.