Класицизм
Орієнтувався на античне мистецтво і міфологію як норму та ідеальний зразок.
Тісно пов’язаний із Просвітництвом, спирався на філософію раціоналізму, уявлення про розумну закономірність світу, прекрасну, удосконалену людиною природу. Знайшов прояв у всіх жанрах і видах мистецтва. В архітектурі йому притаманна простота і ясність форм, наслідування античних зразків, у живописі та скульптурі – характеризувався урівноваженістю і простотою композиції, у літературі – звертанням у сюжеті до етичних проблем, оспівуванням героїки, логічною ясністю дій тощо.
Романтизм
Відображав розчарування в ідеалах Просвітництва, результатах Французької революції кінця XVIII ст. Намагався протиставити практицизму тогочасної дійсності та усуненню відмінностей між людьми прагнення безмежної свободи, удосконалення та оновлення. Стверджував неповторність людської особистості, самоцінність її духовного життя.
Охопив усі сфери тогочасного духовного життя, але не став таким універсальним стилем, як класицизм. Значною мірою був художнім суспільним рухом, що відкрив шлях до подальшого розвитку мистецтва в XIX ст.