Ми регулярно надаємо контактні дані стороннім людям, вбиваючи у форму номер телефону під час замовлення піци або оформляючи дисконтну карту в магазині. Але мало хто замислюється над тим, якими неприємностями це загрожує: знаючи номер, можна з легкістю вирахувати й інші особисті дані. Розповімо, як працюють зловмисники і як захистити себе від них.
Робота з месенджерами
Припустимо, шахрай дізнався ваш номер телефону і жадає отримати більше інформації. Для початку він додасть вас у список контактів і заведе бесіду в одному з месенджерів. Багато користувачів вказують справжні ім'я та прізвище, а також прикріплюють своє фото в профілі. З цією інформацією зловмисник або прямує прямо в соцмережі, або вдається до допомоги пошукових систем, завантаживши в них вашу фотографію і отримавши посилання на сторінку.
Як захиститися. По-перше, не вказуйте в месенджерах прізвище. По-друге, використовуйте фото, яке не викладали більше нікуди. По-третє, покопайтеся в налаштуваннях і обмежте доступ до фото профілю особам, яких немає у вас у контактах.
Робота з оголошеннями
Є спеціальні сайти, що дають доступ до оголошень за номером телефону. Шахрай вбиває номер потенційної жертви і бачить кілька оголошень. За ними можна скласти уявлення про дохід людини (наприклад, якщо вона продала дорогий автомобіль), а також про місце проживання (район міста, станція метро тощо).
Як захиститися. Намагайтеся надавати контактні дані тільки за особистим запитом.
Робота з пошуковими системами
Шахрай знає ім'я і телефон, саме час повернутися до пошукових систем. З їхньою допомогою можна знайти будь-які оголошення, в яких людина залишила свій номер.
Як захиститися. Оптимальне рішення – не світити телефон в інтернеті. Якщо уникнути цього неможливо, замінюйте цифри: наприклад, поставте «о» замість «0».
Робота із соцмережами
Якщо профіль відкритий, то для шахрая це просто золота жила. Вивчивши ваші публікації у «Фейсбук» та «Інстаграм», можна зробити обґрунтовані висновки про графік потенційної жертви (приблизний час публікації постів), матеріальне становище (привіт, домашні селфі), проживання та місця проживання (геолокація підкаже), коло спілкування. Якщо ви бавитеся «сторіз» із прогулянок і посиденьок у кафе або на дачі, просто ідеально: так можна дізнатися, коли вас точно немає вдома.
Навіть якщо профіль закритий, не біда: дата народження, місце навчання і (або) роботи все одно доступні. Навряд чи людина закриває всі соцмережі, тому, дізнавшись нову інформацію, шахрай продовжить пошуки на інших сайтах. До того ж закритий профіль не гарантує конфіденційності: якщо близькі, друзі та просто сусіди людини регулярно діляться фото, вона теж під ударом.
Як захиститися. Закривайте сторінки в усіх соцмережах. Не давайте в профілі посилання на інші акаунти. Просіть близьких бути не надто відвертими.
Насамперед, звісно, шахраї, які в такий спосіб дізнаються про людину буквально все: ім'я, адресу, місце роботи, коло спілкування, режим дня і рівень доходу. Але подібними пошуками люблять займатися рекрутери, щоб відсіяти сумнівних претендентів на посаду, колектори, агресивні шанувальники та інші особи, чия увага для вас небажана.
Спробуйте через номер телефону знайти інформацію про себе і дізнайтеся, чи не занадто багато ви довіряєте інтернету.