На прикладі понад 200 тисяч осіб, за якими спостерігали сім років, учені показали, що збільшення кількості кроків на день пов'язане зі зниженням смертності. І назвали необхідний мінімум. Найбільший на сьогоднішній день метааналіз щодо впливу фізичної активності на здоров'я провела міжнародна команда під керівництвом доктора Ібадете Бітічі з клінічного центру Приштинського університету (Косово). З'ясувалося, що користь від щоденної ходьби відчувається вже з нижньої межі – це близько 2300 кроків, тобто набагато менше, ніж вважалося раніше.
Автори проаналізували 17 досліджень колег з усього світу за участю 226 889 осіб, у яких добровольці проходили різну кількість кроків – аж до 20 тисяч на день, а за їхнім здоров'ям спостерігали в середньому близько семи років.
Скільки кроків потрібно проходити на день
Результати, опубліковані в Європейському журналі профілактичної кардіології, показали: починаючи з 2337 кроків на день знижувався ризик смерті від серцево-судинних проблем, а з 3967 кроків – смертність від будь-яких інших причин. Кожні наступні 500-1000 кроків продовжували знижувати показник: +500 кроків на день були пов'язані з 7-відсотковим зниженням смертності, +1000 – з 15-відсотковим.
Відмінності між учасниками виявили, що у добровольців молодше 60 років, які проходили в середньому 7-13 тисяч кроків щодня, ризик знижувався на 49%, тоді як у людей від 60 і старше за тієї ж норми кроків – на 42%. Однак навіть у літньому віці фізична активність давала хороші результати, тільки досягти їх було вже складніше.
Максимальна кількість кроків на день, доступна в дослідженнях, зупинилася на 20 тисячах – аж до цього показника користь від ходьби продовжувала тільки зростати. За словами авторів, верхньої межі, коли ця активність уже могла б нашкодити або просто перестати працювати, вони так і не знайшли.
«Наше дослідження підтверджує: що більше ви ходите, то краще. Це стосується як чоловіків, так і жінок, незалежно від віку і незалежно від того, чи живете ви в помірному, субтропічному, чи приполярному регіоні, чи в регіоні зі змішаним кліматом», – Мацей Банах, кардіолог, викладач Медичного університету Лодзі.
Попередні дослідження також багаторазово доводили, що малорухливий спосіб життя негативно позначається на здоров'ї серця, судин і тривалості життя. При цьому недостатня фізична активність спостерігається більш ніж у 25% населення планети. Жінки (32%) страждають від її нестачі частіше, ніж чоловіки (23%), а жителі багатих країн (37%) частіше, ніж громадяни бідних (16%).
ВООЗ стверджує, що брак фізичної активності – четверта за частотою причина смерті у світі. Погіршила ситуацію пандемія коронавірусу, під час якої багато людей опинилися на ізоляції, активність ще більше знизилася. Але найгірше те, що через два роки після закінчення пандемії колишній рівень активності не відновився.
Автори заявили, що хочуть перевірити результати на ще більших групах людей, і подивитися за «межу» у 20 тисяч кроків. А також з'ясувати, чи зберігається така очевидна користь для здоров'я, якщо фізичні навантаження інтенсивніші – наприклад, марафонський біг, а не просто ходьба.