Такі гроші часто переплавлялися – до наших днів дійшло дуже мало зразків.
За словами чоловіка, вихованець на прізвисько Кайтусь розкопав старий розбитий глиняний горщик, наповнений середньовічними золотими брактеатами. Це сталося під час прогулянки околицями міста Валжбіх на заході Польщі.
Наступного дня група археологів із Вроцлавського університету приїхала на місце та підтвердила цінність знахідки. За їхніми словами, це найбільший скарб, який знаходили у країні за останні сто років.
Брактеати (від латинського bractea – тонка платівка, бляха) – це плоскі медальйони, вони були популярні за часів Великого переселення народів у IV-VII століттях. Прикраси носили на шиї як амулети, пізніше їх використовували як монети.
Брактеати карбували з тонкого листового металу. На них часто були зображені постаті міфічних істот: грифонів, русалок та ангелів, а також будинки.
Наприкінці VII – на початку VIII століття традиція карбування медальйонів перервалася. Потім у першій половині XII століття жителі Німеччини почали робити монети з одностороннім тисненням із круглих пластин срібла. Надалі вони також стали називатися брактеатами.
Такі монети вилучали з обороту кожні півроку чи рік – після цього терміну метал переплавляли і робили нові гроші. Тому зроблена собакою знахідка – величезна рідкість та удача для археологів.
Карбування брактеатів тривало аж до XVI століття, а коли в Чехії відкрили родовище срібла, ці тонкі монети витіснив празький гріш – універсальний «євро» Середньовіччя.
А знайдені собакою брактеати стали власністю Казначейства Польщі. Купити їх на аукціонах нумізмати не зможуть, побачити середньовічні гроші можна буде у музеях.