Серед дивних чудес рослинного світу Африки, а точніше, тропічної її частини, одне з чільних місць належить баобабу. Поширений він в зоні жарких африканських саван, що представляють собою тропічний лісостеп, де рік зазвичай складається з усього двох багатомісячних сезонів, що змінюють один одного – жаркого дощового і жаркого сухого.
Важко знайти в Африці інші рослини, що користувалися настільки ж гарячою любов'ю місцевого населення, як диво-дерево баобаб. Він абсолютно неповторний, його неможливо сплутати з жодним іншим. Окружність деяких екземплярів баобаба перевищує 10 м.
Дивна і надзвичайна життєва сила баобаба. Коли з нього зривають кору, баобаб, на відміну від багатьох інших дерев, не вмирає – кора наростає знову. Баобаб не вмирає навіть тоді, коли падає на землю. Якщо після цього хоч один корінь збереже контакт із землею, дерево продовжить рости лежачи.
В основному баобаби не дуже високі, але, якщо вірити деяким повідомленнями, що з'явилися не так давно в пресі, в африканських саванах знайдено справжній гігант – найвище дерево на нашій планеті, що досягає 189 м висоти, діаметр стовбура якого становить 43,5 м! Ну а в "Книзі рекордів Гіннеса" в 1991 р зафіксований баобаб обхватом 54,5 м.
Найчастіше в стовбурах цих "зелених гігантів" з'являються величезні дупла, наприклад, видатний англійський мандрівник Лівінгстон писав про те, як 20-30 чоловік спокійно спали у величезному дуплі висохлого баобаба, і при цьому ніхто нікому не заважав.
У Кенії на шосе Найробі – Мобаса знаходиться баобаб-притулок, дупло в якому обладнано дверима і вікном. У Зімбабве в дуплі одного з баобабів обладнана автобусна станція, в залі очікування якої може розміститися до 40 осіб. Поблизу від одного містечка в Республіці Ботсвана виріс баобаб, дупло якого служило в'язницею.
У Намібії знаходиться баобаб, в дуплі якого обладнана лазня, де є навіть ванна.
Баобаб – доволі універсальне дерево:
- Плоди баобаба, що нагадують великі огірки, характерні відмінним смаком і високим вмістом різноманітних вітамінів, ну а за своєю поживністю вони прирівнюються до телятини. Плоди швидко засвоюються організмом і здатні знімати втому. Плоди баобаба використовують не тільки люди – їх дуже люблять мавпи, охоче живуть серед пишного листя баобабів, через що останні отримали назву "мавпяче дерево".
- Висушену тверду оболонку плода використовують замість склянки, а дим, що виділяється при спалюванні сухої оболонки плоду відмінно відганяє комарів та інших комах.
- Насіння плода баобаба їстівне в сирому вигляді, а після його прожарювання і подрібнення з нього варять каву.
- Порошком, зробленим з плодів баобаба, миють голову жінки Східної Африки, а червоним соком, що містяться в його корінні, розфарбовують обличчя.
- З листя баобаба роблю смачний салат і варять суп, ну а молоді пагони відварюють як спаржу.
- Квітковий пил баобаба використовують при виготовленні клею.
Із золи плода виготовляється мило і, що особливо дивно, олія для смаження.