
Нідерланди (у перекладі «низові землі») – землі, розташовані на північному заході Європи у низовинах річок Маасу, Шельди, Рейну та на узбережжі Північного моря. Територія сучасних Нідерландів, Бельгії, Люксембургу і частини Північної Франції.
Політика
Перебували у складі Священної Римської імперії і становили для неї велику цінність: річні прибутки від Нідерландів до державної скарбниці складали 2 млн флоринів, що було в чотири рази більше, ніж від усіх колоній у Новому Світі.
За Карла V поділялися на 17 штатів, імператор дозволив зберегти традиційну систему управління – кожна провінція мала свої провінційні штати, а великі міста – магістрати (міські ради). Управління очолював намісник імператора – генеральний статхаудер (штатгальтер), якому підкорялися статхаудери – управителі провінцій. Для затвердження податків намісник скликав станово-представницький орган – Генеральні штати.
Соціальна сфера
Нідерланди були одним із найбільш заселених регіонів Європи: тут проживало майже 2 млн осіб, налічувалося 300 міст і 6500 сіл.
Найбільшим містом і портом був Антверпен. Через нього здійснювалася торгівля колоніальними товарами з Америки, Індії та Південно-Східної Азії, які звідси розпочинали свій шлях до інших країн Європи. У гавані Амстердама збиралося до 2500 кораблів з усього світу.
Економіка
Природні умови обумовлювали спеціалізацію нідерландських провінцій: у центральних районах розвивалася промисловість, на північному заході – морський рибний промисел, промисловість і морська торгівля; на півдні – сільське господарство.
В економіці відбулися важливі зміни, пов’язані з поширенням ринкових відносин. Цехи занепадали і поступалися місцем мануфактурам. Голландське полотно і вовняне сукно було відоме в усьому світі. У сільському господарстві з’являлися заможні фермери, які використовували найману працю і виробляли продукцію для продажу на ринку.
Релігія
У країні поширювалися протестантські вчення. Буржуазія і заможні селяни підтримували вимоги «дешевої церкви». Особливо багато було прихильників кальвінізму.
1525 р. за дозволом Карла V в Нідерландах створено суд інквізиції і розпочато переслідування протестантів. За його вироками було страчено 100 тис. осіб.