Існує безліч легенд про те, як помер Чингісхан: починаючи від падіння з коня і закінчуючи втратою крові після кастрації. Проте дослідження, проведене у лютому 2021 року, показало, що правитель Монгольської імперії, ймовірно, загинув прозаїчніше – від бубонної чуми.
Легендарним історичним особистостям часто приписують вкрай химерну чи героїчну смерть. Однак насправді все виявляється набагато простіше.
Чингісхан - засновник і перший великий хан Монгольської імперії, яка на момент його смерті у 1227 році була в 2,5 рази більше по території, ніж Римська імперія. Про його смерть відомо зовсім небагато: Чингісхан був похований у безіменній могилі, яка, можливо, була глибиною 20 метрів (згідно з традицією поховання сюннуських царів).
Коли і де помер Чингісхан
Завдяки численним літописам дата та місце смерті Чингісхана ні в кого не викликають сумнівів. Кончина сталася наприкінці літа або на початку осені 1227 року, коли монгольське військо тримало в облозі столицю Тангутського царства — місто Чжунсін (сучасне місто Іньчуань). Чингісхан помер у віці 65 років.
У розпорядженні сучасних людей є певна «Потаємна оповідь монголів» невідомого автора. У трактаті, який описує життя степових кочівників 12-13 століть, йдеться про те, що Чингісхану стало погано під час дипломатичної зустрічі. До полководця прийшов тангутський правитель, який вирішив умилостивити завойовника дарами. Спроба виявилася провальною. Незабаром Чжунсін захопили, а Чингісхан помер.
Причина смерті Чингісхана
На думку вчених, щоб вшанувати чи заплямувати пам'ять правителя монголів, союзники та вороги монголів розповідали різні легенди про те, як помер Чингісхан. Одна історія стверджує, що він помер від втрати крові після того, як його каструвала принцеса тангутів, племені тибету-бірманського на північному заході Китаю. В іншій популярній історії говориться, що Чингісхан помер від травм після падіння з коня під час битви з китайськими військами.
У недавньому дослідженні, опублікованому в лютому 2021 року в International Journal of Infectious Diseases, вчені припустили, що всі ці легенди, ймовірно, ніяк не були пов'язані з реальною причиною смерті Чингісхана.
Команда вирішила вивчити смерть Чингісхана з історико-медичної точки зору. Вони зосередилися на «Історії Юаня», історичному тексті, створеному за часів династії Мін Китаї. У тексті йдеться, що Чингісхан відчув себе погано і з 18 до 25 серпня 1227 року в нього піднялася температура. Через 8 днів від початку хвороби він помер.
Про засновника Монгольської імперії написано безліч історичних трактатів та літописів. Але про його життя далеко не все відомо. У тому числі історики досі не знають, де похований Чингісхан.
Раніше вчені припускали, що Чингісхан помер від черевного тифу, хоча останнє дослідження стверджує, що жодних інших симптомів, пов'язаних з цим захворюванням, таких як блювання і біль у животі, не згадуються.
Вчені стверджують, що «з урахуванням загальних обставин хвороби, що охопила його армію ще в 1226 році, можна запропонувати розумніший висновок і ретроспективний діагноз – чума, найбільш давня хвороба».
Незважаючи на те, що легендарним особам часто приписують химерні та героїчні смерті, дослідники наголошують, що історики повинні брати до уваги епідемії інфекційних захворювань.