Археологи, які проводили розкопки в Неймегені – найстарішому місті Нідерландів, розташованому на річці Ваал приблизно за шість миль від кордону з Німеччиною – виявили синю скляну чашу, якій приблизно 2000 років, у первозданному стані.
Чаша, досить маленька, щоб зручно розміститися в долоні, має оздоблений край і візерунок у вертикальні смуги з ребрами назовні. Без сколів чи тріщин на поверхні об’єкт дивовижно неушкоджений. Вважається, що давньоримська чаша походить зі скляних майстерень у таких німецьких містах, як Кельн і Ксантен, хоча ван де Гір також припускає, що вона могла бути привезена з Італії.
Такий посуд виготовляли, даючи розплавленому склу охолонути й затвердіти над формою. Смугастий малюнок був намальований, коли скляна суміш була ще рідкою. Оксид металу викликає синє забарвлення.
Команда Ван де Гіра проводила розкопки на ділянці перед будівництвом нового житлового проекту. Приблизно в той час, коли використовувалася чаша, Неймеген був римським військовим табором, який згодом привернув цивільні поселення. Це було перше місто в сучасних Нідерландах, яке було названо муніципієм, або римським містом, тому місцеві жителі Батаві першими в регіоні отримали римське громадянство.
Під час тих самих розкопок були знайдені римські гробниці, дрібнички, такі як посуд і ювелірні вироби, а також сліди будівництва – археологи сподіваються, що вони будуть достатньо остаточними, щоб скласти карту того, як виглядало поселення.