Дослідники з Тяньцзіньського університету виявили у Великій Китайській стіні 130 потайних проходів. Для цього вони провели зйомку пам'ятника з високою роздільною здатністю, що дозволяє розпізнавати деталі розміром близько одного сантиметра, повідомляє Xinhua.
Кожні потаємні двері виявилися спроектованими таким чином, щоб відповідати місцевій топографії. У давнину ці ходи використовували розвідники, і навіть торговці, возили товари всередину і за межі стіни.
Історичні документи часів династії Мін (1368-1644 роки) свідчать, що кочовим племенам дозволялося скористатися проходами для випасу худоби між Цинхаєм і Хетао. У ту епоху цей регіон на північному заході Китаю був багатий на водні ресурси і зелену рослинність. Деякі двері відрізнялися досить великим розміром, щоб через них могли одночасно пройти два коня.
Вчені зазначили, що відкриття дозволить краще зрозуміти «повний та яскравий архітектурний механізм» Великої Китайської стіни. Відомо, що зовнішня сторона укріплення була закладена цеглою. Під цією кладкою міг маскуватися прихований внутрішній прохід. У потрібний момент воїни, що обороняють стіну, могли зламати кладку зсередини і напасти на ворога в несподіваному місці.
«Це чудова демонстрація військової мудрості стародавнього Китаю», – зазначили члени дослідницької групи.