Приблизно в 3000 р. до н. е. Нижнє (Північне) і Верхнє (Південне) царства об’єдналися під владою єгипетського царя, якого почали називати фараоном. Першою столицею єдиної держави стало місто Мемфіс. Воно було засноване на лівому березі Нілу (трохи південніше від сучасного Каїра) і спершу мало назву Інбу-хедж – «білі стіни». Відому нам назву йому дали стародавні греки на честь цариці Мемфіс, яка нібито заснувала місто. За словами Геродота, місто було зведене царем Міном (Менесом).
Місто існувало від початку III тис. до н. е. і до другої половини І тис. н. е. Майже весь цей час воно було великим релігійним, політичним, торговельним і культурним центром Стародавнього Єгипту. Свою велич і розкіш воно почало втрачати після перенесення столиці спершу у Фіви, а потім в Александрію. На межі нашої ери місто вже виглядало вмираючим.
Час виявився немилосердним до Мемфіса, перетворивши його на примару минулого. До наших днів збереглися фігура сфінкса, що вказує на місце його колишнього розташування, руїни храму бога Пта (Птаха) і величезна гранітна статуя одного з найбільш войовничих фараонів Стародавнього Єгипту Рамзеса II. І хоча розкопки тривають тут і досі, поки що значних результатів вони не дають.
Значно більшої популярності набули поховальні комплекси, що оточували Мемфіс.
До них відносять поминальні храми, піраміди й мастаби в Саккарі, Абусирі, Дашурі й Гізі. Всесвітню славу мають піраміди, що здіймаються до неба, на північ від Мемфіса – у Гізі. Найбільша – піраміда Хеопса – має висоту близько 147 м. Цю грандіозну споруду зводили багато тисяч єгиптян упродовж двох десятиліть. Здебільшого це були селяни, які працювали на будівництві пірамід у вільні від польових робіт місяці.
У всьому світовому мистецтві, напевно, немає пам’ятки архітектури, у якій визначний задум знайшов би більш могутнє, зрозуміле, досить просте й надійне втілення. Майстерність будівельників була настільки досконалою, що ці витвори стоять уже понад чотири з половиною тисячі років. А піраміда Хеопса – єдине із семи чудес стародавнього світу, що дійшло до нас. Недарма говорять: «Усе боїться часу, але час боїться пірамід».
Чи знаєте Ви, що...
Місце, де розташовувався Мемфіс, археологам удалося знайти лише на початку XIX ст. Виявилося, що навіть свідчення стародавніх авторів не могли передати всієї величі легендарного Мемфіса. Місто являло собою безкінечну низку окремих селищ, храмових ділянок, палаців і сіл, відмежованих одне від одного полями й садами.