Належить до родини Котингові. У самців розкішне яскраве жовтогаряче оперення з широким віялоподібним чубком, який тягнеться через голову і майже повністю вкриває дзьоба. Крила чорні з білими вставками. Хвіст брунатний із жовтогарячою облямівкою. Забарвлення самки оливково-сіре, хвіст та крила брунатні, тільки нижня частина крил світло-червоно-жовтого кольору. Довжина тіла – від 32 до 35 см.
Гвіанські скелясті півники не створюють постійних пар, а збираються групами на спільні токовища. Кожен самець займає свою ділянку, розчищаючи її від рослинного сміття, і токує, демонструючи віялоподібний чубок з поверненою набік головою, барвисті пера крил і розпрямлений хвіст. Іноді самці надовго завмирають у нерухомих позах, ніби пишаючись своєю красою. Сутичок між ними не відбувається. Самки в цей час сидять на кущах навколо, періодично спускаючись до самців.
Батьківщина цих птахів – укриті пралісом гірські країни Гвіани, де багато скель; особливо вони полюбляють жити поблизу водоспадів: що кам’янистіше річкове русло, то дужче воно їм подобається. Харчуються скелясті півники винятково плодами пальм.
Гнізда з багна, у вигляді неглибоких чашок, самки скелястих півників приліплюють до скель, зміцнюють їх гілками і прикрашають листям. У кладці 2 яйця. Іноді в одному місці утворюється група гнізд. Самці жодної участі у вигодовуванні потомства не беруть.
Це осілі птахи, які живуть на тій самій ділянці лісу тривалий час. Незважаючи на усамітнений спосіб життя скельні півники часто подають голос. Індіанці дуже люблять тримати півників у неволі. Чудові шкірки цих птахів, а також дуже смачне м’ясо цінують всюди.