Міжусобна війна другої чверті XV ст. – боротьба за великокнязівський московський престол між синами та онуками Дмитрія Донського в 1425–14.53 рр.
Причини: відсутність остаточно сформованого, звичного і беззаперечного порядку успадкування московського великокнязівського престолу. Боротьба між сином Василія І Дмитровича, Василієм II Васильовичем і його дядьком Юрієм Дмитровичем за владу Великого князя Московського.
Привід. Смерть великого князя Василія Дмитровича в 1425 р., який заповів престол (порушивши порядок призначення великого князя ханським «ярликом») десятирічному сину Василію. Незгода із цим рішенням звенигородсько-галицького князя Юрія Дмитровича, який повинен був стати спадкоємцем Василія Дмитровича за заповітом їх батька Дмитрія Донського.
Періодизація
І період (1425–1434). Спочатку воєнні дії велися досить мляво. Свої претензії щодо один одного суперники вирішили передати на розгляд хана Золотої Орди. Хан розв’язав питання на користь Василія II. У результаті відновлення після цього воєнних дій князь Юрій переміг. Після його смерті війна відновилася.
II період (1434–1445). Відновивши війну, сини Юрія Дмитровича – Василій Косой, Дмитрій Шемяка і Дмитрій Красний – відверто виступали проти ідеї московської єдинодержавності. Воєнні дії велися з перемінним успіхом і були дуже жорстокі. У ході боротьби Василій Косой, ініціатор відновлення війни, потрапив у полон до Василія II і був позбавлений зору.
III період (1446–1453). Василій Шемяка відновив війну, захопив Москву і, помстившись за брата, позбавив зору Василя II. Проте утриматись у Москві Шемяка не зміг, і в 1447 р. туди повернувся Василій II. Відновив війну проти Василія Шемяки, яка тривала до його раптової смерті (імовірно, отруєний за наказом Василія II) в Новгороді в 1453 р.
Результати і наслідки. Війна зруйнувала господарство Московського князівства, спричинила загибель тисяч мирних людей. Тривала боротьба за Москву унаочнила, що більшість населення визнавала її як центр північносхідних земель. У горнилі війни загинуло багато князів. Переможець – Василій II Темний – був далеко не кращим державним діячем, а лише більш підступним і безпринципним. Утомлений тривалими усобицями, народ прагнув порядку і твердої влади. Влада Василія II Темного дійсно стала твердою і жорстокою, поступово набуваючи рис деспотизму.