Слово «гайда» турецького походження, означає «турбувати, гнати, переслідувати». На Правобережжі гайдамаками називали народних месників, які зі зброєю в руках боролися проти гнобителів. Уперше назва «гайдамацьке гультяйство» була вжита в універсалі командира польських військ від 22 лютого 1717 р.
Іван Гонта (? – 1768) – один із ватажків повстанців під час Коліївщини в 1768 р. Напередодні повстання служив сотником надвірних козаків у графа Потоцького в Умані. Після наближення гайдамацького війська, очолюваного М. Залізняком, до Умані, перейшов на бік повстанців і допоміг їм оволодіти містом. Захоплений у полон російськими військами та виданий полякам, як підданий їх держави. Після жахливих катувань І. Гонту було страчено.
Максим Залізняк (початок 40-х рр. XVIII ст. – ?) – один із ватажків повстанців під час Коліївщини 1768 р. Навесні 1768 р. зібрав у Холодному Ярі поряд із Чигирином загін гайдамаків, який розпочав боротьбу проти панування польської шляхти на Правобережжі. Під Уманню об’єднався із загонами І. Гонти. Разом з І. Гонтою був підступно захоплений у полон російськими військами. Вважався російським підданим, був засуджений до покарання батогами, таврування та довічної каторги.
Олекса Довбуш (1700–1745) – керівник загону опришків у Західній Україні в 30–40-х рр. XVIII ст. У 1740 р. здійснив похід на Чорногору, Прикарпаття, Закарпаття та Буковину. У 1744–1745 рр. здійснював напади на Солотвин, Надвірну, Дрогобич та інші міста. Загинув від руки місцевого багатія в селищі Космачах на Івано-Франківщині.
1734–1738 рр. – Керівник: Наказний козацький полковник Верлан. Територія: Брацлавщина, Поділля, частина Волині та Галичини. Результат: Виступ було придушено польськими і російськими військами. Верлан із невеликим загоном відступив у Молдавію.
1741–1748 рр. – Керівник: Г. Голий. Територія: Брацлавщина, Уманщина. Результат: Виступ було придушено регулярними польськими військами і надвірними командами місцевих магнатів.
1750 р. – Керівник: О. Лях, К. Ус, М. Мамай, М. Сухий та ін. Територія: Північне Поділля, Уманщина, Київщина. Результат: Гайдамаки, зазнавши поразок у відкритих сутичках із польськими та російськими військами, відступили на Запорожжя, Лівобережжя та до Молдавії.
1768–1769 рр. – Керівник: М. Залізняк, І. Гонта. Територія: Правобережжя. Результат: Виступ було придушено спільними зусиллями польських і російських військ.