
1498 р. – У місті Калікуті на Малабарському узбережжі півострова Індостан висадилися португальські мореплавці, очолювані Васко да Ґамою.
1510 р. – Португальці захопили індійський порт Гоа, який став місцем перебування віце-короля, який управляв португальськими колоніальними володіннями на Сході. Під владу португальців у XVI ст. перейшли також індійські порти Діу, Даман, Кочін, Мангалур та ін.
1602 р. – У результаті злиття всіх голландських торгових компаній, які відправляли свої кораблі до Індії, утворилася Ост-Індська компанія. Завдяки своїм активним діям голландські колонізатори закріпилися на Коромандельському узбережжі, у Бенгалії, Біхаре та на острові Цейлон.
1601–1609 рр. – Три великі морські експедиції до Індії, що були організовані англійською Ост-Індською компанією, завершилися успішно. Унаочнили можливість і прибутковість ведення англійцями власної торгівлі зі Сходом.
1639 р. – Англійці заснували свою першу фортецю в Індії в місті Мадрасі – форт Св. Георгія, яка стала опорним пунктом для подальшої експансії.
1668 р. – У володіння англійської Ост-Індської компанії перейшло місто Бомбей.
1674 р. – Французька Ост-Індська компанія захопила місто Пондішері. Початок запеклої боротьби за підпорядкування Індії між англійськими і французькими колонізаторами.
1690 р. – Англійська Ост-Індська компанія заснувала порт і фортецю Калькутта в Бенгалії, яка перекрила шлях до моря розташованій поряд французькій факторії.
1717 р. – Представники англійської Ост-Індської компанії домоглися від Великого Могола звільнення Калькутти – своєї найкращої факторії в Індії – від сплати будь-якого мита.
1744 р. – Англійська та французька Ост-Індські компанії розпочали між собою війну.
1763 р. – Паризький мирний договір закріпив перемогу Англії в боротьбі з Францією за Індію.
1773 р. – Англійський парламент оголосив губернатора Ост-Індської компанії в Калькутті генерал-губернатором усіх володінь Англії в Індії.