Належить до родини Фазанові. Це найбільший птах підродини Тетерукові. Розмір самців досягає 110 см, розмах крил до 1,4 м, а маса до 6 кг. Самки помітно менші. Його тім’я і горло чорнуваті, шия темно-попеляста, спина чорнувата із сірим і бурим нальотом; верхня частина крил чорно-бура. 18–20 хвостових пер чорні, груди блискучого зеленого кольору; решта нижньої частини тіла вкрита чорними і білими плямами.
За давніших часів глухар населяв ліси Північної Азії та Європи; але тепер його в багатьох місцевостях остаточно винищено. Ареал його поширення охоплює всю Європу, за винятком Англії, Голландії і Данії, і Сибір; в Америці, Африці та Австралії його немає зовсім. Він віддає перевагу гірським лісам над лісами, що ростуть на рівнині, хоча й не уникає тих; там, де є мішані ліси, особливо як вони ростуть на вологому ґрунті, глухар селиться в них найохочіше.
Це осілий птах, хоча й не цілком: за тривалої холоднечі він залишає іноді свій притулок у високих горах і спускається в нижчі місцевості, а коли настає тепла погода, знову повертається на висоти. Гніздо глухаря являє собою досить пласке заглиблення поблизу дерева, вистелене небагатьма сухими гілочками. Глухар висиджує свої яйця зі справді зворушливою старанністю; за словами Геєра, можна, наприклад, під час висиджування підняти самку руками з гнізда і знов посадити на місце. За сприятливих обставин пташенята ростуть дуже швидко. їжу їх становлять майже виключно комахи; мати водить їх на підхожі місця, розриває землю, кладе їм на дзьоб муху, жучка, личинку, черв’ячка і так привчає їх їсти; особливо люблять молоді глухарі лялечки мурашок. Пізньої осені сім’я глухаря розділяється: самки залишаються з матір’ю, а самці кочують спільно, подають час від часу свій голос, часто б’ються, а наступної весни поводяться як цілком дорослі птахи.
Глухарям загрожує багато ворогів. Старим самцям вони, звичайно, менш небезпечні, оскільки глухарі дуже обережні; але пташенят і яйця у величезній кількості знищують хижаки; самки також часто стають здобиччю великих хижих птахів, особливо орла і пугача.