Фахівці з Лондонського музею археології (MOLA), які працювали на місці старовинної дорожньої розв'язки в графстві Кембріджшир, підняли із землі близько 700 кг кісток тварин. Серед них було виявлено останки щонайменше 350 жаб і жаб, які загинули одночасно ще у залізному столітті. Експерти мають кілька версій, що за трагедія могла тут трапитися.
Археологи зараз продовжують розкопки у полі, де у 400–43 роках до нашої ери знаходилася велика розв'язка. Зважаючи на знахідки, довкола жили люди: на різних ділянках поля вирощували зернові, вели торгівлю і навіть ховали померлих. Роботи тут стартували у рамках програми ремонту національної автомагістралі. Перш ніж розпочнуться роботи, фахівці повинні вивчити місцевість та взяти з ґрунту все найцінніше для науки.
Особливу увагу вчених привернула знахідка восьми тисяч кісток жаб біля села Бар-Хілл. За словами дослідників, здивувала саме надзвичайна кількість в одному місці. Останки більш як трьох сотень земноводних виявили в канаві довжиною 14 метрів, що обмежує колишню дорогу із західного боку.
За однією з версій жаби могли бути чиїмось обідом. Відомо, що місцеві жителі тоді їли жаб, проте на кістках немає порізів, опіків та інших ушкоджень, які б вказували на обробку та приготування страви. Можна припустити, що їх могли зварити. Також їх не могли з'їсти птахи та дрібні ссавці – немає подряпин, слідів зубів та ознак проходу через систему травлення.
Інший варіант – протилежний: жаби самі могли прийти сюди як хижаки у пошуках здобичі. Поруч із місцем масової загибелі амфібій вчені знайшли обвуглені зерна – ознака того, що люди тут збирали та обробляли врожай. На нього збиралися шкідники – жуки та попелиці, які, своєю чергою, приваблювали жаб, що полювали на комах.
Також це могла бути жаб'яча епідемія. Такі вже відомі вченим: у 1980-х у Великій Британії ці тварини помирали від ранавірусу. Від чогось подібного могло постраждати і населення Бар-Хілл.
Вченим ще належить розгадати таємницю загибелі жаб за допомогою сучасних методів вивчення останків.