Невеликі рибки з ряду Окунеподібні (Perciformes), зазвичай яскравого забарвлення з гарним узором. їхні тіла довгастої форми і без луски. Могутні спинні плавці з тонких голок захищають тіло. Кінці плавцевих голок у деяких видів містять отруту. Усі плавці великі, строкаті і видовжені. У піскаркових сплюснуті трикутні голови з великим ротом і очима.
Завбільшки від 2 см (Callionymus sanctaehelenae) до 30 см (Callionymus lyra). Мешкають переважно в тропічних водах західної частини Тихого океану. Проводять більшу частину часу на дні водойми. Перебуваючи на глибині до 200 м, харчуються в основному ракоподібними, черв’яками та іншими дрібними безхребетними. Основний засіб пересування цих риб – великі грудні плавці.
Мандаринка популярна як акваріумна рибка. Її розмір – близько 6 см. Назву свою дістала через надзвичайно яскраве забарвлення, що нагадує мантію імператорського китайського мандарина.
Піскарка велика, або риба-ліра (Callionymus lyra), досягає 25–30 см завдовжки і по жовтому, зверху темнішому, знизу світлішому полю вкрита сапфірово-блакитними смугами і плямами. Перетинка спинних плавців блідо-бура, з темними поздовжніми смужками. Черевний, анальний і хвостовий плавці синювато-чорного кольору. Трапляється майже всюди в помірних і тропічних морях. У рибалок вона має різні назви, з яких одна, «наречений», доводить, що люди зуміли оцінити красу цієї риби.
Риба-ліра веде нічний спосіб життя, а вдень більшу частину часу лежить на дні, напівзарившись у ґрунт. Кауч та інші спостерігачі повідомляють, що вона живе у глибоких місцях і тримається зазвичай майже над дном або на ньому самому, переслідуючи усіляких дрібних тварин.
Риба-ліра рідко залишає вибране нею одного разу місце, але коли це трапляється, то зникає зі швидкістю блискавки; проте спливає неподалік і, якщо визнає за можливе, знову повертається на колишнє місце. Підстерігає свою здобич подібно до кішки: зіркими очима оглядається навколо і раптом кидається на вибрану жертву, відступаючи, теж покотячи, якщо напад виявиться невдалим. Двостулкові та інші м’якотілі, так само як і черв’яки, – її улюблена, якщо не єдина їжа. Сама ж вона часто стає здобиччю великих риб.
У самця риби-ліри перший спинний плавець дуже високий, досягає хвостового плавця. Забарвлення яскраве, особливо у шлюбний період.
Рибки з родини Піскаркові так приваблюють своєю красою, що, незважаючи на труднощі з їхнім утриманням, стають усе популярнішими у акваріумістів.