У гірських лісах на сході Африки виявили крихітних очеретянок. На відміну від переважної більшості «нормальних» жаб, вони не здатні видати ні звуку, а при необхідності знайти партнера роблять це на дотик.
Серед земноводних зустрічається чимало найдивніших істот: прозорих, що світяться в темряві, здатних ставати то гладкими, то шипастими. А новий вид жаб-стрибунців, виявлений на сході Африки, в Танзанії, виявився абсолютно німим. Тому знаходити потенційних партнерів для спарювання та взаємодіяти один з одним їм доводиться на дотик. Про незвичайну знахідку міжнародної команди вчених розповідається у статті, опублікованій у журналі PLOS One.
Жаби із сімейства стрибунів живуть майже по всій Африці, за винятком найсухіших пустель. На сьогодні відомо більше 220 видів, сім із яких не здатні виробляти звуки. До цього списку додалися тростини (Hyperolius), виявлені в гірських лісах Укагуру, за що вони і отримали назву H. ukaguruensis. Це крихітні створіння, не більше 2,5 сантиметрів у довжину. Квакати вони не вміють, проте на горлі несуть безліч дрібних горбків. Швидше за все, саме ці горбики дозволяють таким жабам комунікувати, знаходячи партнера – не звуками, а навпомацки.
На тлі інших очеретянок, зазвичай зелених, H. ukaguruensis виділяє незвичайне золотаво-коричневе забарвлення. Спочатку біологи сумнівалися, чи мають вони справу з новим видом або з незвичайною варіацією кольорів у вже відомого. Тому дослідники порівняли ДНК двох таких жаб і десяти представників інших африканських Hyperolius. Робота підтвердила, що це окремий вид.
Вчені припускають, що тростини, що мешкають у горах Укагуру, еволюціонували, зайнявши різні екологічні ніші, і розділилися на кілька глибоко спеціалізованих видів. Чудово адаптовані до місцевих умов вони ніде більше не зустрічаються, тому сьогодні перебувають під загрозою вимирання. Тож і новий вид, щойно відкритий, уже планують внести до списку загрозливих, яким потрібен особливий захист.