Належить до родини Алькові. Завбільшки від 38–45 см; розмах крил близько 70 см, вага в середньому 1 кг. Верхня частина тіла бархатисто-бура, а нижня – біла. Усі кайри живуть у північних морях земної кулі, але окремі представники виводять пташенят і в помірних країнах. Птахи ці тільки під час розмноження перебувають на землі, а решту часу проводять серед відкритого моря, щороку тримаючись одних і тих самих місцевостей. Плавають вони надзвичайно вправно, майстерно пірнають і швидко гребуть під водою крилами та ногами. Літають стрімко, зі свистом розтинаючи повітря, хоча й не люблять пролітати великі відстані. їхні голоси – неприємне крякання і квиління, яке, втім, буває досить різноманітним і чергується із завиваючими або нявкаючими тонами.
Вони безтурботні й довірливі, особливо коли бувають на суходолі. Місцем свого гніздування кайри обирають круті гори або окремі скелі, що здіймаються на березі моря і мають багато тріщин, виступів та карнизів. Наприкінці березня – на початку квітня кайри з’являються зграями на цих горах, і невдовзі тут починає вирувати своєрідне життя; здіймається страшна метушня, і пташина гора під цю пору нагадує велетенський бджолиний вулик. Пари пов’язує тісна дружба, тому між ними ніколи не відбувається суперечок з приводу гніздувань.
Самка відкладає одне яйце, досить великих розмірів. Відразу після кладки починається насиджування, у якому беруть участь не лише птахи однієї пари, а й багато інших добродійних кайр, які радо кидаються на будь-яке вільне яйце, щоб хоч трохи посидіти на ньому. Після 5-тижневого насиджування вилуплюється пташеня або, точніше, жива грудка пуху сіро-чорного кольору. Втім, воно швидко росте, скидає своє пухове убрання і вже за місяць вбивається в пір’я.
Особливістю кайри тонкодзьобої є грушоподібна форма яєць, завдяки чому вони не випадають з гнізда, яке птахи будують на прямовисних скелях.