У місті Стамбул (колишньому Константінополі) перетнулися дві релігії – іслам і християнство. Такої величезної кількості й розмаїтості храмів сьогодні, напевно, немає більш ніде. Однак найповажнішою святинею серед усієї цієї пишноти вважають мечеть Айя-Софія.
Фундамент майбутньої Ай-Софії було закладено ще в 360 році. Тоді, за наказом візантійського імператора Костянтина, було зведено «Мегало Еклесія», що означає «Велика церква». Стіни церкви були дерев’яними, тож їх не пощадила пожежа, що спалахнула за сорок років після будівництва.
Щоб уникнути таких трагедій у майбутньому, зодчий Руффіос отримав указівку спроектувати та збудувати більш стійку споруду.
Новий проект церкви було підготовлено в 416 р., а в 532 р. храм знову зазнав удару, цього разу з боку заколотників. Та будівля, що збереглася до наших часів, була збудована відразу ж після придушення повстання за наказом імператора Юстиніана.
Спеціально для неї з Греції були привезені зелені колони, які раніше належали храму Артеміди, спаленому горезвісним Геростратом.
Споконвічно Айя-Софія була християнським храмом. Але у 1453 році Стамбул захопив султан Фатіх Мехмед, який, згідно зі своєю вірою, ісламом, наказав переобладнати церкву на мечеть. Зрозуміло, така перебудова лише посилила ворожнечу між представниками двох релігій. Крапку на суперечках поставив президент Туреччини Кемаль Ататюрк, який перетворив храм на музей.