Наближається улюблене дітьми та дорослими зимове свято, яке ми зустрічаємо, зазвичай, пишно. А ось мешканцям Балі навряд чи близький наш сніжно-мандариновий переполох. Новий рік у них по-перше відзначається навесні, а по-друге, знаменується Днем тиші.
Тихий Новий рік
Напередодні жителі острова влаштовують карнавал, де за допомогою ритуалу за участю величезних потворних опудал, що уособлюють злих духів, позбавляються негативу. Після цього все навколо занурюється в тишу на добу: демони повинні повірити у відсутність на острові життя і дати йому спокій.
24 години мешканці та гості райського містечка зобов'язані мовчати, не працювати, не виходити на вулицю, не веселитися, не вмикати світло, телевізор та музику, не готувати. Магазини та бари закриті, у колишньому режимі працює лише швидка допомога. Розгулювати вулицями дозволяється лише людям, які пройшли спеціальний обряд – вони суворо стежать за дотриманням порядку.
Укоротити зубки
Повноліття – важливий етап у житті кожної людини, незалежно від її раси, національності та культурного коду. Проте все там же, на Балі, дорослішання неминуче призводить до малоприємної процедури спилювання ікол.
Справа, знову ж таки, у підступних духах, які прагнуть повести молодика по кривій доріжці, наділивши по дорозі люттю, гордістю, пожадливістю та іншими непочесними, «демонічними» якостями. Балійці вважають: людина з гострими зубами після смерті не зможе потрапити на небеса. Тому й дбають про його потойбічний спокій змолоду.
Суворий фінал дитинства
Втім, балійське підпилювання зубів здасться невинною розвагою на тлі звичаю бразильського племені сатере-маве. Там, щоб удостоїтися честі називатися чоловіком, хлопчик має одягнути рукавички, переповнені величезними хижими мурахами. Укус навіть однієї озлобленої комахи настільки болючий, що здатний вивести з себе навіть дорослу людину.
Що й казати про дитину, яка має виносити без перебільшення пекельне випробування протягом 10 хвилин, намагаючись при цьому нічим не виявити своїх страждань. До речі, обряд, через отруйність мурах, загрожує тимчасовим паралічем ужалених кінцівок і тремором тіла. Проте одноплемінники нещасного таким чином перевірять у ньому наявність стоїцизму та інших якостей, які притаманні справжньому воїну.
Бажаєш щастя – стрибай
А цей звичай може не на жарт злякати педантичних батьків. У невеликому іспанському місті Кастільо де Мурсія немовлят очищають від зла та хвороб... стрибками через них. Для цього переодягнені у спеціальні костюми та маски чоловіки озброюються батогом або кийком і ходять вулицями, лякаючи місцевих жителів.
Пізніше ошатна «нечисть» рухається у бік головної площі, де все вже приготовлено для наступного акту вистави: немовлята чекають своєї долі на м'яких матрацах в оточенні натовпу роззяв. Через них і передбачається з розбігу перестрибнути. Городяни вірять, що після такого шоу злий дух побоїться наближатися до малюка.
Одинакам – бій
Якщо ви ще не зустріли свою другу половину, відвідуйте Данію з великою обережністю – там заведено щедро обсипати корицею одинаків, які досягли 25-річного віку. За задумом, ароматна спеція приверне до екзекуції індивіду заповітне знайомство. Якщо з першого разу ви не розчарувалися у своєму «соло», то до «дуету» вас підштовхнуть вже за допомогою перцю.
Самотнім мешканцям Німеччини «душ» із приправ не загрожує, зате їхній будинок ризикує бути прикрашеним гірляндою зі шкарпеток. Така стильна деталь підкаже перехожим: тут можна зустріти долю! Оригінальний аксесуар, до речі, небажано знімати до набуття пари.
Негігієнічний медовий місяць
На тих, кому все ж таки вдалося побудувати сім'ю, чекає своєрідний виклик власному організму в Індонезії. У тутешній громаді Тідонг молодятам забороняється митися і справляти потребу три дні – за одними джерелами, до одруження, за іншими, після. Дістатися до клозету таємно у новоспеченого осередку суспільства теж не вийде – спасибі пильному оку родичів, які доглядають за нею.
Їсти і пити при цьому не табу, але, природно, у малих кількостях.
Втім, на думку місцевих, воно того варте: успішне проходження випробування гарантує парі добробут, любов і щедрий приплід. Тоді як єдине порушення традиції обернеться цілим букетом різноманітних нещасть. Ось така боротьба за подружнє щастя. Нерівна, із природними потребами.