Компанія DeepMind створила інструмент штучного інтелекту, який допоможе історикам відновити давньогрецькі тексти з 72-відсотковою точністю. Він також здатний визначити вік давніх написів з похибкою лише у 30 років.
При відновленні стародавніх текстів історики зазвичай зацікавлені у досягненні трьох основних цілей: відновлення тексту та точного визначення того, коли і де він був написаний. Для цього фахівці шукають відмінні риси та закономірності у стилі письма, а потім порівнюють їх із вже відомими стародавніми текстами.
«Однак людині досить важко використовувати всі існуючі релевантні дані і щоразу виявляти закономірності, що лежать в їх основі», – говорить дослідник Тея Соммершилд з Університету Ка-Фоскарі в Італії.
І щоб спростити завдання археологів, британська компанія DeepMind у співпраці з вченими розробила спеціальний алгоритм, який ґрунтується на машинному навчанні – його назвали Ітака на честь відомого грецького міста.
Як працює алгоритм Ітака
Отже, команда використовувала близько 60 000 давньогрецьких текстів з усього Середземномор'я, які вже добре вивчені і, як відомо, були написані між 700 р. до н. е. та 500 р. н. е. Щоб перевірити якість роботи алгоритму, команда приховала деякі символи у вже розшифрованих текстах, а потім перевірила, як штучний інтелект доповнив елементи, що відсутні.
Потім команда використовувала набір даних майже з 8000 добре вивчених і зрозумілих написів, щоб перевірити, чи зможе Ітака впоратися з відновленням текстів. Виявилося, що алгоритм може самостійно відновити тексти з точністю 62%, тоді як історики та археологи показують лише 25% точності. Однак все ж таки найкращі результати показала спільна робота Ітаки і вчених.
«Коли історики вдавалися до допомоги Ітаки, їхня продуктивність при відновленні тексту фактично збільшилася до 72%», – зазначає Тея Соммершилд.
Штучний інтелект також може передбачити, де саме у стародавньому середземноморському світі були спочатку написані тексти – точність у цьому випадку сягає понад 70%.