На території сучасної Хорватії вчені виявили сліди того, що, на їхню думку, є найстарішим сиром у світі. Вік знахідки становить близько 7000 років.
На фрагментах кераміки з Покровника вчені виявили сліди жирних кислот, притаманних кисломолочним продуктам. На думку фахівців, посудина використовувалася для приготування сиру. Якщо це справді так, то люди робили сир ще за доби неоліту. Раніше найдавніші зразки свідчили, що з процесом виготовлення сиру люди були знайомі у бронзовому столітті, проте нова знахідка відсуває терміни початку сироваріння на дві тисячі років назад.
На думку фахівців, поява сиру в раціоні стародавньої людини багато в чому вплинула на її подальший розвиток. Можливість брати сир із собою, як і тривале зберігання, робили його надійним джерелом їжі під час тривалих походів, а також у голодну пору року. Стародавні селяни, освоївши молочне виробництво, сміливіше просувалися у північні широти. До того ж виробництво сиру як надійного джерела калорій, білків та жирів могло сприяти зниженню дитячої смертності.