Історія пам'ятає чимало варварських практик у медицині, але лоботомія – найстрашніша. Сьогодні цю операцію можна побачити хіба що в кіно, але в середині минулого століття вас цілком могли змусити до лоботомії за норовливий характер.
- Лоботомія, або лейкотомія – це операція, при якій одна з часток головного мозку відокремлюється від інших областей, або висікається зовсім. Вважалося, що така практика дозволяє лікувати шизофренію.
- Метод був розроблений португальським нейрохірургом Егашем Моніш в 1935 році, а пробна лоботомія відбулася в 1936 році під його керівництвом. Після першої сотні операцій Моніш провів спостереження за пацієнтами і зробив суб'єктивний висновок про успіх своєї розробки: хворі заспокоювалися і ставали напрочуд покірними.
- Результати перших 20 операцій були такими: 7 пацієнтів одужали, у 7 хворих спостерігалося поліпшення стану, а 6 осіб залишилися з колишньою недугою. Але лоботомія продовжувала викликати несхвалення: багато сучасників Моніш писали про те, що фактичний результат такої операції – це деградація особистості.
- Нобелівський комітет вважав лоботомію відкриттям, яке випереджає свій час. У 1949 році Егаш Моніш отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини. Згодом родичі деяких пацієнтів зверталися з проханням скасувати нагороду, оскільки лоботомія завдає непоправної шкоди здоров'ю хворого та загалом є варварською практикою. Але прохання було відхилено.
- Якщо Егаш Моніш стверджував, що лейкотомія – це крайня міра, то доктор Волтер Фрімен вважав лоботомію засобом від усіх проблем, включаючи норовливість і агресивний характер. Він вважав, що лоботомія виключає емоційну складову і тим самим покращує поведінку пацієнтів. Саме Фрімен запровадив термін «лоботомія» у 1945 році. За все життя він прооперував близько 3 000 осіб. До речі, цей лікар не був хірургом.
- Одного разу Фрімен використовував для операції ніж для подрібнення льоду зі своєї кухні. Така «необхідність» виникла тому, що колишній інструмент – лейкотом – не витримав навантаження і зламався у черепній коробці хворого.
- Згодом Фрімен зрозумів, що ніж для подрібнення льоду відмінно підходить для лоботомії. Тому лікар спроектував новий медичний інструмент на його зразок. Орбітокласт мав загострений кінець з одного боку та ручку з іншого. На вістря було нанесено поділ контролю глибини проникнення.
- До середини минулого століття лоботомія стала нечувано популярною процедурою: вона практикувалася у Великій Британії, Японії, США та багатьох європейських країнах. Тільки у США проводилося близько 5 000 операцій на рік.