На запитання «хто мешкає на дні океану?» ми, можливо, ще зовсім не скоро знайдемо розгорнуту відповідь. Адже що більше дослідники вивчають підводні глибини, то більше відкриттів приносять із собою на сушу. Ось вчені з Інституту океану ім. Шмідта, наприклад, перевернули плити вулканічної кори в глибокому темному Тихому океані і виявили під ними екосистему, яку ніхто ніколи раніше не бачив.
У 1970-х дослідники знайшли на дні океану гідротермальні жерла, що вивергають гарячі та багаті на мінерали рідини. Але відтоді ніхто не здогадувався зазирнути під самі гарячі джерела. Поки ця ідея не спала на думку океанологам з Інституту океану ім. Шмідта. Вони буквально зняли оболонку з морського дна і знайшли під нею барвисту екосистему черв'яків, равликів і хемосинтетичних бактерій, які для отримання енергії покладаються не на сонячне світло, а на мінерали.
Особливо цікавими вченим здалися глибоководні трубчасті черв'яки, які, здається, подорожують під морським дном через вулканічні рідини, щоб колонізувати нові місця проживання. Це може пояснити, чому навколо глибоких вулканічних тріщин практично неможливо зустріти їхніх дитинчат. Дослідники припустили, що більшість із них можуть дозрівати під поверхнею.
Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені розчистили квадрат дна океану на Східно-Тихоокеанському узвишші біля берегів Центральної Америки на глибині приблизно 2500 метрів і приклеїли сітчасту коробку поверх цієї вже неживої ділянки. Коли, через кілька днів, вони прибрали коробку, то виявили, що нові тварини колонізували цей район. З чого команда зробила висновок, що вони прибули сюди з-під численних тріщин на морському дні.
Про відкриття вчені розповіли виданню Science Alert, а в найближчі кілька місяців обіцяють опублікувати докладні результати своїх відкриттів. Тож у нас ще достатньо часу, щоб подивитися на дно Індійського океану очима глибоководного апарату.