Учені встановили, що земна кора – не монолітний шар, а ро колотий на літосферні плити. Вони прилягають одна до одної і по вільно «ковзають» у різних напрямах. Під час зближення двох пл відбуваються грандіозні події, наприклад, менш потужна і легша плита, що складається з океанічної кори, «підпірнає» під масивнішу – материкову, утворюючи жолоби й гірські хребти. Якщо дві плити розходяться, утворюються величезні розломи земної кори. Найбільша система розломів суходолу дістала назву Великої рифтової долини. Вона проходить через територію Східної Африки й Аравійського півострова (Азія).
Розломи сформувалися в результаті зрушень на межі сусіднії літосферних плит. Долиною їх називають тому, що, наче річкова долина, ця коритоподібна низовина витягнута на 6000 км. Уступи, які обмежують це гігантське «корито», підняті над дном на сотні метрів. Якщо дивитися на рифтову долину з висоти пташиного польоту, то вона нагадує слід велетенського колеса, що продавило смугу в густому багні. Це «колесо» стародавньої історії Землі, яке залишило відбиток на обличчі нашої планети.
В Африці долина подекуди така широка, що неможливо розгледіти протилежний край. Уздовж неї формується складна система розломів. їхні розміри такі грандіозні, що це важко навіть уявити. Західний розлом тягнеться від
Озера Ньяса уздовж лінії Великих африканських озер. Східний починається біля озера Вікторія й проходить через територію трьох країн (Танзанії, Кенії та Ефіопії) до знаменитого Афарського трикутника. У навколишніх районах часто-густо бувають землетруси і виверження вулканів.
Найприголомшливіше відкриття, зроблене на дні Великої рифтової долини,– стоянка палеолітичної людини (давньокам’яна доба). Нині всьому світу відомі розкопки в ущелині Олдуваї, де було найдено останки прадавніх людей і знарядь із каменю та загострених кісток, виготовлених близько двох мільйонів років тому.
Чи знаєте ви, що...
Дивна риса рифтової долини – переривчаста лінія озер, що утворилися в її найглибших розломах.