
Землю правильніше було б назвати планетою Океан, адже саме Світовий океан займає більшу частину її поверхні. Найдавніший, найглибший і найбільший океан – Тихий. Площа цього гіганта майже в 300 разів більша за територію України. Не дивно, що його часто іменують Великим.
Океан розташований між п’ятьма материками в усіх чотирьох півкулях. Особливо він широкий у районі тропічних широт. Тут його максимальна протяжність перевищує 17 тис. км.
Від студених вод свого сусіда – Північного Льодовитого океану – Тихий захищений півостровами, вузькою і мілководною Беринговою протокою, а також підводним хребтом із пасмом Алеутських і Командорських островів.
Океан посідає перше місце у світі за кількістю островів та їхньою загальною площею. Так, у його західній і південно-західній частинах розташовані Сахалін, Нова Гвінея, Нова Зеландія, Японські, Філіппінські та численні Зондські острови.
Тихий океан відрізняє і багатство органічного світу. Так, видів тварин тут приблизно в чотири рази більше, ніж у водах побратимів. Це пояснюється розмірами, різноманітністю природних умов і довгою геологічною історією Тихого океану. Особливо багате й розмаїте життя в тропічних широтах, де поширені коралові рифи.
Назва Тихого океану не відповідає його вдачі. «Тихим» його нарік мореплавець Фернан Магеллан, навколосвітню експедицію якого супроводила напрочуд спокійна погода. Насправді він найбурхливіший з океанів й особливо відомий сильними вітрами та частими тайфунами.
Найбільшої сили вони досягають у помірних широтах Південної півкулі, де сорокові широти навіть дістали красномовну назву «ревучих сорокових».
Чи знаєте ви, що...
Перші відомості про Тихий океан збирали народи, які населяли його береги. Стародавні китайці за кілька століть до нашої ери плавали морями, прилеглими до їхньої країни, і були знайомі з відкритими водами океану.