Північний Льодовитий океан омиває береги Америки та Євразії. Його умовну межу проводять по Північному полярному колу.
Це найменший і наймілководніший океан Землі. Окрім того, він найхолодніший, у нього найнижча солоність і найбідніший органічний світ. Цікавий той факт, що з усіх океанів він найщільніше «оточений» суходолом. Проте площа океану вдвічі більша від мате рика Австралія, а максимальна глибина перевищує 5,5 км.
Клімат в акваторії «малюка» характеризується низькими температурами, невеликою кількістю опадів і переважанням холодних арктичних повітряних мас. Найсуворіші умови в центральній частині океану, де майже півроку триває полярна ніч.
Океан має крижаний покрив, який є величезним скупченням крижин різного розміру, віку й товщини. Під впливом вітру й течій вони постійно рухаються. Розміри крижин різні: від величезних, на яких може розташуватися ціле селище, до таких маленьких, що їх легко підняти руками. Найбільші крижини називають крижаними полями. Як показують спостереження, упродовж останніх кількох десятиліть через помітне потепління клімату зменшується як площа, так і товщина морського льоду. Особливістю океану є великий шельф. Його ширина досягає 1300–1500 км і становить близько третини площі дна. Ще одна відмітна риса – половина всієї поверхні Північного. Льодовитого океану припадає на дев’ять його морів. На їхніх водних просторах живуть моржі, тюлені, нарвали, білуги і, звичайно господарі Арктики білі ведмеді, найбільші наземні хижаки.
Чи знаєте ви, що...
Іноді в океані можна зустріти потужні крижані утворення, які називають крижаними островами. їхня площа сягає 700 км2. Вони височіють над водою на 5–6 м і вище й мають горбкувату поверхню. Здалеку їх можна сприйняти за справжні острови.