
Великі американські озера – це п’ять водойм, сполучених між собою річками-протоками. Разом вони утворюють найбільшу систему прісноводих озер світу. Найбільше, найглибше (406 м) і найхолодніше озеро – Верхнє (Північна Америка). Воно є найбільшою прісноводною водоймою земної кулі.
Озеро розташовується на висоті 183 м над рівнем моря. Воно займає улоговину, утворену льодовиком у давніх кристалічних породах Канадського щита.
Береги Верхнього озера мають суворий вигляд. Особливо вражає північне узбережжя, де високі круті схили складені гранітами, кварцами, гнейсами й укриті сосновими лісами.
Живлення водоймища відбувається за рахунок атмосферних опадів, а також вод, які несуть у нього річки. Стікає вода через Сент-Мерис. Ця річка з’єднує Верхнє озеро з іншою водоймою найбільшої озерної системи – озером Гуроном.
Узимку рівень води в озері знижується. Цієї пори року опади випадають рідко, до того ж у вигляді снігу. У період від грудня до квітня в прибережних районах спостерігається льодостав.
Навесні, коли починається танення криги та прибережних снігів, рівень озера підвищується. Максимальних значень він досягає влітку, коли йдуть рясні дощі. Тривалі коливання рівня води можна спостерігати упродовж декількох років. Вони залежать від погодних умов.
Озеро вражає не лише своїми розмірами, а й непростим характером. Під час шторму висота місцевих хвиль досягає 6 м. Це пов’язано з тим, що водойма не захищена гірськими хребтами, тому вітри гуляють тут абсолютно вільно. Саме вони стають причиною хвилювань. Одним з унікальних явищ, які спостерігаються на озері, є сейші. Це коливання рівня води, спричинені утворенням стоячих хвиль.
Коментарі: 1 RSS
1 Кристина 04-02-2021 21:14
Дякую, за інформацію, дуже коротко та зрозуміло, для шкільного проекту те що треба, та й так й так дуже пізнавально????