Осінь є часом відпочинку для природи і для дерев, зокрема. Адже ще зовсім недавно вони радували нас розмаїттям зелені. Тепер їм пора готуватися до зимового сну, під час якого дерева накопичать сили для весняного і літнього розквіту.
З приходом осені тривалість світлового дня зменшується. Отже, процес фотосинтезу теж не має достатнього часу для розвитку. Процес фотосинтезу важливий для отримання живлення дерев. Ось і виходить, що поживних речовин дерево отримує все менше, що призводить до уповільнення всіх процесів.
Хлорофіл починає руйнуватися, зеленого кольору в листі стає все менше. Тепер настає черга інших колірних пігментів: жовтого ксантофіла, помаранчевого каротину і червоного антоціану. Завдяки цим пігментам листя набуває такого яскравого забарвлення.
Напевно, всі помічали, що не всі дерева «одягаються» восени однаково. У забарвленні деяких переважають багряні тони, в деяких – жовті, а в деяких – коричневі. Наприклад, листя кленів і осик забарвлюються в багряні тони. Листя лип, дубів і беріз відливають золотом. Цікаво, що листя вільхи та бузку не встигають змінити забарвлення, воно опадає ще зеленим. Чому? Та тому що в листках цих дерев відсутні які-небудь фарбувальні пігменти, крім хлорофілу.
Процес забарвлення листя можна розділити на три етапи:
- початок зміни забарвлення листя. Жовтіє деяке листя;
- зміна забарвлення крон дерев. Верхівки починають майоріти і помітно відрізнятися від решти крони;
- повна зміна забарвлення листя. Практично вся крона змінила свій колір.
Опадання листя – це скидання всіх шкідливих речовин. В листках накопичується велика кількість поживних речовин. Однак крім корисних речовин в листі накопичуються шкідливі речовини – метаболіти, зайві мінеральні солі тощо.
Крім того, вчені довели, що взимку, коли, листя на кроні не залишається, у дерева мало шансів постраждати від посухи. Причина в тому, що листя забирає досить багато вологи, а з її нехваткою коріння впоратися не зможе.