Міжнародна група вчених провела дослідження геологічних зразків найперших вивержень активного вулкана Кілауеа на Великому острові Гавайського архіпелагу. Вчені дійшли висновку, що «коріння» гори йде до центру Землі на надзвичайно велику глибину.
За підрахунками, вулкан зародився на дні океану біля Гавайських островів у проміжку від 210 до 280 тисяч років тому. Близько 100 тисяч років тому верхівка «вогняної гори» з'явилася над поверхнею океану.
Кілауеа – наймолодший із гавайських «братів-вулканів» та один із найактивніших та найнебезпечніших діючих вулканів на Землі. Згідно з гавайською міфологією, в ньому живе богиня вулканів, вогню та сильних вітрів – Пеле. З цим пов'язані уявлення полінезійців про вулкан. Корінні жителі острова здавна вірили: якщо збирати шматочки застиглої лави як сувенір, Пеле накладе прокляття, туриста в усьому переслідуватимуть невдачі.
Але зразки перших вивержень, які вдалося знайти при вивченні піщаника на підводному схилі Кілауеа, стали для дослідників справжнім успіхом. Стародавні лавові утворення виявилися покриті товстим шаром толеїтового базальта, що утворився в результаті більш пізніх вивержень.
У ході експерименту з'ясувалося, що перша лава пройшла процес фракційної кристалізації гранату. Все це свідчить про дуже глибоке родовище вогнища вулкана.
«Наше дослідження спростовує нинішню точку зору, згідно з якою фракційна кристалізація властива поверхневим процесам. Це означає, що зародження гавайського вулкана почалося з глибокого (понад 90 км) магматичного вогнища», – Лаура Міллер, дослідник зі Школи землі, атмосфери та навколишнього середовища Університет Монаш (Мельбурн).
Вчені Гавайської вулканічної обсерваторії спостерігають вибуховий характер вулкана з 1912 року. Востаннє Кілауеа прокидався у вересні 2021 року – ніхто не постраждав. Найруйнівніше виверження було задокументовано 1790-го року, коли кількість людських жертв досягла кількох тисяч. Фахівці вулканічної обсерваторії USGS у 2019 році повідомили, що чергове пробудження вулкана може призвести до потужного вибуху.