Геологи і вулканологи з Університету Париж-Сакле (Франція) і Лісабонського університету (Португалія) представили доказ того, що найвища гора в Сонячній системі – Олімп на Марсі – раніше була островом в океані. Нові дані, що свідчать на користь існування стародавнього марсіанського океану, можуть допомогти вченим з'ясувати, як Марс зі схожої на нашу планети еволюціонував у те, що ми бачимо зараз.
Згаслий вулкан Олімп у провінції Фарсіда біля самого екватора Червоної планети (26 кілометрів) у два з половиною рази перевищує за висотою найвищу вершину Землі – гавайський вулкан Мауна-Кеа (10,2 кілометра).
Нове дослідження показує, що в Олімпу є схожість із земними вулканами, а точніше, з діючими на нашій планеті вулканічними островами, які можуть розповісти, який марсіанський ландшафт був схожий на кілька мільярдів років тому. За словами авторів, ці спільні риси – результат зіткнення потоків лави з вулкана і рідкої води. І пряме свідчення існування великого океану на Червоній планеті в її минулому.
«Ми показуємо, що Олімп має морфологічну схожість з вулканічними островами на Землі, де при переході від моря до повітря систематично відбуваються великі структурні руйнування схилів у відповідь на різкі контрасти в'язкості лави. Верхній край 6-кілометрового концентричного головного укосу, що оточує гору Олімп, найімовірніше, утворився через перетікання лави в рідку воду, коли споруда була активним вулканічним островом», – ідеться у висновках роботи, опублікованої в журналі Earth and Planetary Science Letters.
На відстані 1800 кілометрів від Олімпу розташований ще один марсіанський вулкан Патера Альба, набагато більш присадкуватий. Його північний схил має аналогічні Олімпу та земним вулканічним островам риси. Це підтвердження того, що в сьогоднішніх марсіанських низовинах навколо вулканів у давнину був протяжний ранній океан.
За словами фахівців, під час подальших досліджень необхідно буде точніше датувати вулканічні породи. Це допоможе підтвердити або спростувати існування раннього марсіанського океану. І, якщо відкриття підтвердиться, з'ясувати його вік.
Сьогодні передбачуваний вік активності Олімпу коливається в діапазоні від 3,8 мільярда до 10 мільйонів років тому. Деякі дані свідчать, що основне зростання вулкана припало на період 2,54 мільярда років тому. Тобто зниклий марсіанський океан міг існувати приблизно до 3 мільярдів років тому.
Таким чином, Олімп та Альба, ці самотні згаслі вулкани посеред червоної пустелі, можуть стати ключем до розгадки таємниці: чи був Марс колись планетою, схожою на нашу, чи існувало на ньому життя? Якщо так, то як і чому зник цей процвітаючий світ? Можливо, кажуть учені, це дасть відповіді на запитання і про майбутнє Землі.