Бактерії бувають різними як корисними, так і смертельно небезпечними. Вчені вважають, що до 2050 року смертність від бактерій може перевищити кількість жертв онкологічних захворювань. Поговоримо про десятку найнебезпечніших бактерій для людини та інших організмів.
1. Clostridium botulinum
Ця бактерія викликає ботулізм – тяжке захворювання, що вражає нервову систему людини. Хворі на ботулізм гинуть, як правило, від паралічу дихальної мускулатури та подальшої гіпоксії. Вважається, що чайної ложки ботуліни достатньо, щоб знищити населення США, а 4 кг вистачить на винищення всіх людей.
2. Escherichia coli
Кишкова паличка – вид паличкоподібних бактерій, нешкідливі штами якого часто зустрічаються в організмі людини та тварин. Але є близько 100 патогенних серотипів, відповідальних за сотні тисяч смертей по всьому світу щорічно. Щоб мінімізувати ризики розвитку кишкової інфекції, варто дотримуватися кількох правил: уникайте контакту з брудною водою, уважно ставтеся до прожарювання м'ясних страв, ретельно мийте овочі та фрукти.
3. Salmonella typhi
Цей вид сальмонели провокує черевний тиф, симптоми якого – висока температура, сильний біль у животі, мігрень та загальний стан слабкості. Проте, деякі люди є безсимптомними носіями цього захворювання. Знаменита Тифозна Мері протягом свого життя заразила 53 людини, багато з яких загинуло. Сама ж жінка померла від пневмонії у віці 69 років.
4. Vibrio cholerae
Ця небезпечна бактерія викликає смертоносну та болісну холеру. Це гострозаразне шлунково-кишкове захворювання найпростіше «підхопити» через забруднену воду. Хвороба проявляє симптоми хронічної діареї, призводить до зневоднення, блювоти, судоми м'язів. Значна втрата води та солей в організмі виявляється фатальною: якщо людина заражена холерою, а лікування відсутнє, то ймовірність загибелі дорівнює 50%.
5. Clostridium tetani
Вважається однією з найнебезпечніших бактерій для людини. Ця бактерія живе у безповітряному середовищі, а в інших умовах утворює захисні спори. У глибоких ранах паличка розвивається дуже активно, тому саме так і відбувається зараження правцем. В результаті правцевий токсин вражає нервову систему людини, викликаючи довгі та болючі судоми. При цьому людина відчуває страх і сильний біль у всьому тілі.
Труднощі у відкритті рота призводить до голодування та зневоднення. Смертність від правця навіть при лікуванні коливається від 40 до 70%.
6. Aspergillus fumigatus
Цей організм є видом цвілевих грибів, який є патогеном для організму людини. Спори аспергіл ми вдихаємо щодня, але аспергільоз, як правило, розвивається у людей з ослабленим імунітетом. У групі ризику пацієнти, які страждають на астму та імунодефіцит, перенесли курс хіміотерапії або трансплантацію органів. Аспергіл вражає внутрішні органи, викликаючи лихоманку, розвиток шоку, порушення дихання, кашель із кровохарканням.
7. Staphylococcus
Це великий небезпечний бактеріальний рід, що включає велику кількість видів. Staphylococcus aureus, або золотистий стафілокок – одна з найнебезпечніших бактерій у світі для людини. Золотистий стафілокок може викликати пневмонію, менінгіт, інфекційно-токсичний шок, сепсис та інші неприємні захворювання. Спочатку лікарі використовували пеніцилін у боротьбі з цією бактерією.
Але згодом мутації привели більшість штамів до стійкості, і антибіотики практично втратили свою ефективність. Золотистий стафілокок є проблемою розвинених країн та активно процвітає у медичних закладах.
8. Treponema pallidum
Ще одна назва цієї небезпечної бактерії – бліда трепонема. Це бактерія, що викликає сифіліс. Колись це захворювання було дуже важко діагностувати: його називали «великим наслідувачем». У наші дні сифіліс досить легко вилікувати на першому та другому етапах, але третинна стадія, як і раніше, є смертельно небезпечною. У цей період відбуваються незворотні зміни у всьому організмі: розвивається сліпота, глухота, параліч, розумові розлади та галюцинації.
Сифіліс «цікавим» чином змінює психіку людини: напади люті змінюють хвилини ейфорії, а депресія може різко обернутися творчим осяянням. Деякі дослідники вважають, що третинним сифілісом страждали Гітлер, Ван Гог та Оскар Уайльд.
9. Streptococcus
Це ще одна небезпечна бактерія, яка відповідає за численні випадки пневмонії, менінгіту, абсцесу та інших захворювань. При зараженні хворий може загинути протягом десяти годин, а смертність загалом становить близько 30%. Серед початкових симптомів шокового синдрому – жар і біль у тілі, потім виникає набряк кінцівок із наступним некрозом тканин.
10. Mycobacterium tuberculosis
Паличка Коха – небезпечна бактерія, що викликає туберкульоз. Смертність від цієї хвороби є надзвичайно високою навіть у наші дні: це захворювання входить до десятки провідних причин людської загибелі. Приблизно чверть населення планети має латентний туберкульоз. Це означає, що захворювання може проявити себе будь-якої миті, варто імунітету лише «дати слабкість».