Захоплення Стародавнім Єгиптом має довгу історію: грецькі правителі часто зображували себе фараонами, а римляни вивезли обеліски з Єгипту, щоб прикрасити свої міста. Після вторгнення Наполеона до Єгипту в 1798 році Європу охопила єгиптоманія, і археологи-аматори почали стікатися в країну, розкриваючи загадки історії. Однак досі вчені не можуть відповісти на багато питань про ті часи.
Найбільш складні та комплексні роботи з вивчення пірамід у Єгипті ведуться з початку XIX століття. Тоді археологи почали розчищати комплекси від піску та досліджували внутрішні приміщення. Потім вчені навчилися сканувати та навіть відновлювати пам'ятки історії. На жаль, століття розкопок та досліджень не змогли пролити світло на загадки Стародавнього Єгипту.
Загадка пірамід №1: Як було побудовано єгипетські піраміди?
Піраміда Хеопса – найбільша єгипетська піраміда. Вона була створена з 2,3 мільйонів кам'яних блоків, кожен з яких важить від 2,5 до 16 тонн. Деякі з плит, особливо ті, які використовувалися у внутрішніх камерах, були доставлені з Асуана, який знаходиться за 804 кілометри від місця, де стоять піраміди. Як стародавні єгиптяни будували такі потужні конструкції?
Навіть незважаючи на велику кількість теорій, цей процес залишається таємницею історії. У вчених просто немає достатньої кількості достовірних археологічних свідчень, що повністю підтверджують якусь із гіпотез.
Одна з теорій про те, як переміщували блоки, включає сани і мокрий пісок. Наприклад, у гробниці Джехутіхотепа зображено чоловіків, які тягнуть величезну статую на санях, а перед ними людина виливає воду на пісок. Ця техніка, ймовірно, використовувалася для переміщення кам'яних блоків на місця будівництва пірамід.
Після того, як блоки опинялися на будівельному майданчику, їх необхідно було підняти. Пандус, знайдений у кар'єрі, датованому будівництвом піраміди Хеопса, вказує на те, що стародавні єгиптяни могли витягувати кам'яні блоки з кар'єру по крутому схилу, що сходить. Цілком можливо, що подібні пандуси використовувалися для підйому каміння з боків піраміди для їхнього розміщення. За цією теорією було навіть знято фільм, проте досі багато вчених ставляться до неї скептично.
Загадка пірамід №2: Що знаходиться всередині таємничих порожнин усередині піраміди Хеопса?
У 2017 році проект ScanPyramids виявили порожнечі всередині піраміди завдяки мюонній томографії. Цей метод сканування використовує космічні промені для отримання 3D-зображень просторів і може проникати набагато глибше, ніж рентгенівські промені.
На північній стороні піраміди було виявлено невелику порожнечу довжиною приблизно 4,5 метра, через кут нахилу вчені припускають, що це коридор. А над Великою галереєю було виявлено порожнечу завдовжки 30,5 метрів! Цей прохід може забезпечувати доступ до похоронних камер у центрі піраміди.
Про цю велику камеру відомо не так багато, вона може бути чим завгодно! І хоча це навряд чи похоронна камера, це може бути другою Великою галереєю або, що більш інтригуюче, кімнатою з секретами проектування пірамід.
Загадка пірамід №3: Чому єгиптяни перестали будувати піраміди?
Остання піраміда була побудована близько 1500 років до нашої ери. Потім фараонів ховали в Долині царів, неподалік Фів (сучасний Луксор), нової столиці Стародавнього Єгипту. Що саме змусило правителів Єгипту відмовитися від практики поховань у пірамідах, невідомо, хоч існує безліч теорій.
Одна з теорій полягає в тому, що релігійні зміни приблизно в 1500 роках до н.е. почали наголошувати на важливості будівництва гробниць під землею, в скельних породах. У Фівах, на відміну від попередньої єгипетської столиці, Мемфіса, було набагато менше відкритого простору, а те, що там було, було скелястим. Це не можна було б назвати ідеальним ландшафтом для будівництва масивних пам'яток. Постійне руйнування гробниць також стало проблемою. Поховання було грабувати складніше.
Новіша теорія про те, чому будівництво пірамід припинилося, належить Пітеру Джеймсу, інженеру, якому було доручено досліджувати зовнішню оболонку Вигнутої піраміди, побудованої в 2600 році до нашої ери.
Джеймс виявив, що екстремальні коливання температури в єгипетській пустелі змушували вапняк розширюватись і стискатися, переміщуючи кам'яні блоки до країв піраміди та змушуючи їх ламатися. Як не дивно, але незвичайна конструкція Вигнутої піраміди зробила її, що найбільш добре збереглася, так як отвори між кам'яними блоками дозволили їм зміщуватися при тепловому розширенні, не руйнуючи корпус.
Витративши стільки часу, грошей та енергії на створення досконалих пам'яток, це видиме та швидке руйнування пірамід могло бути однією з причин, через яку фараони відмовилися від них як від похоронних пам'яток.