Кондиціонер – корисний побутовий прилад, що рятує від літньої спеки шляхом створення приємної прохолоди у житлових та громадських приміщеннях. Але якщо нехтувати простими правилами його експлуатації, можна в результаті отримати досить серйозні проблеми у роботі цього приладу кліматконтролю.
У більшості випадків, купивши та встановивши кондиціонер, його починають використовувати так само, як і будь-яку іншу побутову техніку: телевізор, праска чи пилосос, діючи за принципом – нехай працює, доки не зламається. Щодо того ж телевізора чи пилососа цей принцип виправдовує себе – до першої поломки може пройти не один рік (якісна техніка може пропрацювати без спеціалізованого обслуговування та ремонту 5–7 років, а іноді й більше). Однак для спліт-системи така експлуатація з великою ймовірністю призведе до серйозної поломки, а тому ремонт кондиціонера може знадобитися вже через 2-3 роки. Щоб цього не сталося, розглянемо з Вами найбільш популярні причини поломок цього пристрою і розповімо як їх можна усунути, щоб кондиціонер пропрацював значно довше.
Забруднення фільтрів внутрішнього блоку
У внутрішньому блоці будь-якого кондиціонера розташовані пластикові фільтри у вигляді багатошарової сітки. Вони повністю закривають радіатор (випарник) та захищають його від попадання пилу, пуху, вовни тварин. Для очищення фільтрів достатньо промити їх у теплій воді та кілька хвилин просушити. Зняти та встановити фільтри не складніше, ніж замінити пилозбірний мішок у пилососі – в інструкції з експлуатації завжди докладно розповідається про те, як це зробити. Мити фільтри необхідно в міру їх забруднення, стежачи за тим, щоб на них не накопичувався пил.
Якщо фільтри довго не чистити, то в міру їх забруднення почне зменшуватися потік повітря, що проходить через випарник, в результаті повітря в приміщенні буде гірше охолоджуватися. Крім цього, порушиться режим роботи холодильної системи: через погане обдування теплообмінника фреон усередині нього не встигатиме випаровуватися, а це може призвести до обмерзання мідних трубопроводів. У цьому випадку при вимиканні кондиціонера лід танутиме, і вода, що утворилася, стане капати з кондиціонера. Інша проблема, що виникає при забрудненні фільтрів – це засмічення дренажної системи грудками пилу. У цьому випадку вода з кондиціонера вже ллється струмком. Мити фільтри потрібно також з гігієнічних міркувань, адже у вологому пилу можуть почати розмножуватися хвороботворні мікроорганізми, які потім потраплять у повітря у приміщенні, а звідти – у легені.
Зауважимо, що чищення фільтрів не входить у стандартне гарантійне обслуговування і повинно виконуватися споживачем (так само як заміна мішків у пилососі) відповідно до вимог інструкції з експлуатації. Якщо ж так сталося, що Ви проживаєте в Києві та не проводили регулярну очистку фільтрів, в наслідок чого вони потребують заміни, Ви завжди можете довірити їх заміну професіоналам, вибравши відповідну послугу за посиланням – https://master911.ua/uk/service/remont-kondicionera/geo/kiev.
Витік фреону
Другою за поширеністю причиною виходу кондиціонера з ладу є нормований витік фреону. Нормований витік (близько 6-8% на рік) відбувається завжди, навіть при якісному монтажі – це неминуче наслідок з'єднання міжблочного трубопроводу шляхом розвальцювання. Для її компенсації кондиціонер необхідно дозаправляти фреоном кожні 1,5-2 роки. Якщо дозаправку не проводити більше двох років, то кількість фреону в системі впаде нижче за допустимий рівень, а це може мати найсумніші наслідки для кондиціонера: компресор при роботі охолоджується фреоном і при його нестачі можливий його перегрів і заклинювання. А вартість заміни компресора становить близько половини вартості нового кондиціонера.
Для виявлення факту витоку необов'язково мати спеціальне устаткування. Перші ознаки зменшення кількості холодоагенту в системі – утворення інею або льоду на штуцерних з'єднаннях зовнішнього блоку (це місце, куди приєднуються мідні трубки), а також недостатнє охолодження повітря в приміщенні (різниця температур на вході та виході внутрішнього блоку повинна в нормі становити не менше 8-10 ° С). У разі появи подібних симптомів, необхідно вимкнути кондиціонер та звернутися до сервісної служби, щоб замовити ремонт кондиціонера Запоріжжя.
Робота кондиціонера у зимовий час
Ще одна особливість побутових кондиціонерів – практично всі моделі, що продаються в Україні, не адаптовані до роботи в зимовий час, тобто нижня межа температури зовнішнього повітря складає від -5 до +15°С для різних моделей. Причина такої, здавалося б, дивної поведінки виробників полягає в тому, що, по-перше, в Україну завозяться ті ж кондиціонери, що поставляються на європейський і японський ринки, де зима досить тепла – абсолютний мінімум температури в Токіо -8°С.). По-друге, установка в кондиціонер всесезонного блоку, який дозволяє кондиціонеру працювати при температурі зовнішнього повітря до -25 ° С, збільшує загальну вартість на 150 – 200 доларів, що знижує його конкурентоспроможність.
Необхідність у кондиціонері, що працює цілий рік, може виникнути у двох випадках:
- Коли потрібно охолоджувати приміщення не тільки в літній, а й у зимовий час, наприклад, приміщення з великою кількістю тепловиділяючої техніки (серверні, комп'ютерні зали тощо), оскільки охолодження такого приміщення за допомогою припливної вентиляції призведе до неприпустимого зменшення вологість повітря.
- У разі обігріву за допомогою кондиціонера у зимовий час. Однак таке використання кондиціонера не завжди виправдане, оскільки навіть адаптованим до зимових умов, при температурі зовнішнього повітря -20°С, продуктивність (потужність) кондиціонера падає втричі в порівнянні з номінальною.
Експлуатація неадаптованого кондиціонера в холодну пору року насамперед зменшує робочий ресурс компресора. Крім цього при включенні кондиціонера в режим охолодження конденсат (вода), що утворюється у внутрішньому блоці, не зможе текти по дренажній трубці назовні через крижану пробку. В результаті, через півгодини після включення вода з внутрішнього блоку польється прямо в кімнату.
Зауважимо, що адаптувати до зимових умов можна будь-яку спліт-систему. Для цього в неї вбудовується пристрій підігріву картера компресора і регулятор обертів вентилятора зовнішнього блоку, а також встановлюється теплий дренаж.
Все сказане вище стосується, в першу чергу, до спліт-систем, проте це також справедливо для мобільних і віконних кондиціонерів. Основна відмінність - без моноблочних кондиціонерів нормованого витоку фреону. Тому періодична дозаправка для них не потрібна.
Правила експлуатації кондиціонерів
Підведемо підсумки. Для того щоб ваш кондиціонер пропрацював весь належний йому термін, в середньому, від 7 до 12 років залежно від класу кондиціонера, потрібно не так вже й багато:
- Регулярно чистити фільтри внутрішнього блоку;
- Якщо кондиціонер перестав нормально функціонувати (з внутрішнього блоку капає вода, на мідних трубках наросла крижана шуба, погіршилося охолодження повітря в приміщенні, виникли потріскування та інші сторонні звуки) необхідно вимкнути кондиціонер і звернутися за допомогою до сервісної служби;
- Не рідше одного разу на два роки викликати представників сервісної служби для проведення профілактичних робіт: перевірки тиску в системі та дозаправки фреоном, повної перевірки кондиціонера у всіх режимах роботи (для виявлення прихованих несправностей), чищення внутрішнього та зовнішнього блоків. Зовнішній блок продувається струменем стисненого повітря за допомогою компресора для очищення від тополиного пуху і пилу;
- Не включати кондиціонер, якщо він не обладнаний всесезонним блоком при температурі зовнішнього повітря нижче 0°С.