Якщо ви придбали ультрапортативний ноутбук в будь-який час за останні кілька років, швидше за все, у якості основного завантажувального накопичувача ви отримали твердотільний накопичувач (SSD). Більш об'ємні ігрові ноутбуки теж перейшли на завантажувальні накопичувачі SSD, тоді як лише частина бюджетних ноутбуків все ще віддає перевагу жорстким дискам (HDD). Тим часом завантажувальні накопичувачі в попередньо вбудованих настільних ПК зараз в основному є твердотільними накопичувачами, за винятком найдешевших моделей. У деяких випадках на робочий стіл входить і те, і інше - SSD як завантажувальний пристрій, а HDD - як доповнювач для більшої ємності.
Якщо вам доведеться вибрати лише одну, як же ви обираєте? Давайте розберемося у відмінностях між твердотільними та жорсткими дисками та проведемо вас через переваги та недоліки кожного з них, щоб допомогти вам прийняти рішення. Якщо ви виберете все таки SSD диск, швидше за все вам доведеться перевірити свій ноутбук, чи зможе він підтримувати технологію SSD, ви можете перевірити на спеціальному сайті джерела. Досить вибрати модель свого ноутбука, щоб ви побачили доступні SSD для нього.
Пояснення HDD та SSD
Традиційний обертовий жорсткий диск є основним енергонезалежним сховищем на комп'ютері. Тобто інформація на ньому не «зникає» при вимкненні системи, на відміну від даних, що зберігаються в оперативній пам’яті. Жорсткий диск - це, по суті, металевий диск з магнітним покриттям, який зберігає ваші дані, будь то звіти про погоду минулого століття, копія оригінальної трилогії "Зоряні війни" або ваша цифрова колекція музики. Голова зчитування / запису на руці отримує доступ до даних, поки обертаються пластини.
Твердотільний накопичувач виконує ту саму основну функцію, що і жорсткий диск, але натомість дані зберігаються на взаємопов’язаних мікросхемах флеш-пам’яті, які зберігають дані, навіть коли через них немає енергії. Ці флеш-чіпи (часто їх називають "NAND") мають інший тип, ніж ті, що використовуються в USB-накопичувачах, і, як правило, швидші та надійніші. Отже, твердотільні накопичувачі дорожчі за USB-накопичувачі однакової ємності.
Переваги та недоліки твердотільних і жорстких дисків
Жорсткі диски все ще існують у бюджетних та старих системах, але твердотільні накопичувачі зараз є правилом у звичайних системах та ноутбуках високого класу, таких як Apple MacBook Pro, який не пропонує жорсткий диск навіть як налаштовуваний варіант. Настільні та дешеві ноутбуки, навпаки, продовжуватимуть пропонувати жорсткі диски, принаймні протягом найближчих кількох років.
Тим не менш, і твердотільні накопичувачі, і жорсткі диски виконують однакову роботу: вони завантажують вашу систему та зберігають ваші програми та особисті файли. Але кожен тип сховища має свої унікальні риси. Чим вони відрізняються, і чому ви хочете перевершити одне над іншим?
SSD проти швидкості HDD
Тут світяться твердотільні накопичувачі. Ноутбук з твердотільним накопичувачем, завантажиться набагато менше ніж за хвилину, часто лише за секунди. Жорсткий диск вимагає часу, щоб пришвидшити робочі характеристики, і він буде продовжувати працювати повільніше, ніж твердотільний диск під час звичайного використання. Ноутбук або Mac із твердотільним накопичувачем швидше завантажується, швидше запускає та запускає програми та швидше передає файли. Незалежно від того, використовуєте ви комп’ютер для розваги, школи чи бізнесу, додаткова швидкість може бути різницею між закінченням часу та запізненням.
Друге питання: фрагментація. Завдяки обертовим поверхням запису жорсткі диски найкраще працюють з великими файлами, які розміщені в суміжних блоках. Таким чином, головка приводу може починати і закінчувати читання одним безперервним рухом. Коли жорсткі диски починають заповнюватися, біти великих файлів в кінцевому підсумку розсіюються навколо дискової пластини, в результаті чого накопичувач страждає від так званої "фрагментації". Хоча алгоритми читання / запису вдосконалювались до такої міри, що ефект мінімізований, жорсткі диски все ще можуть стати фрагментованими аж до впливу на продуктивність. Однак SSD-накопичувачі не можуть, оскільки відсутність фізичної головки зчитування означає, що дані можна зберігати в будь-якому місці без штрафу. Це сприяє швидшому природі твердотільних накопичувачів.
SSD та HDD надійність та довговічність
На твердотільному накопичувачі немає рухомих частин, тому з більшою ймовірністю ваші дані будуть у безпеці, якщо ви кинете сумку для ноутбука або ваша система похитнеться під час роботи. Більшість жорстких дисків паркують свої головки читання / запису, коли система вимкнена, але коли вони працюють, головки летять над дисковим приводом на відстані декількох нанометрів. Крім того, навіть стояночні гальма мають обмеження. Якщо ви грубо ставитесь до обладнання, рекомендується SSD.