Дослідники проаналізували генетичні мутації ДНК, щоб відновити історію еволюції людини.
Біологи-еволюціоністи з Університету Індіани визначили середній вік, у якому жінки та чоловіки народжували дітей протягом усієї історії еволюції людства. Дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, показало, що батьки в середньому постійно старші за матерів, але ця різниця у віці скоротилася.
Вчені проаналізували ДНК сучасних людей і виявили, що залежно від того, в якому віці була зачата дитина, у неї спостерігаються різні мутації в генах. Дитяча ДНК, успадкована від батьків, містить від 25 до 75 нових мутацій, що дозволяє порівнювати батьків і потомство, а потім класифікувати тип мутації, що відбулася. Вивчаючи мутації у тисяч дітей, дослідники IU помітили закономірність: види мутацій, які отримують діти, залежать від віку матері та батька.
На основі цього відкриття біологи розробили метод, що дозволяє оцінювати вік зачаття, аналізуючи генетичні мутації. Вони використовували цей підхід, щоб оцінити, як змінювався вік зачаття у людей із часом.
Результати дослідження показали, що середній вік, у якому народжували дітей за останні 250 тис. років, становить 26,9 років. Батьки, у середньому, були старшими: їх вік становив близько 30,7 років, а матерів – 26,4. За останні 5 тис. років різниця у віці між батьками скоротилася. Це пов'язано з пізнішим народженням дітей жінками, вважають дослідники.
Біологи зазначають, що історичні зміни не мають лінійного характеру. Окрім недавнього збільшення материнського віку при народженні дитини, дослідники виявили, що близько 10 тис. років тому вік батьків різко знизився. Це збігається з періодом розвитку перших цивілізацій та активного зростання населення.
Дослідники заявили, що ця робота допоможе зрозуміти екологічні проблеми, з якими стикалися давні люди, а також прогнозувати наслідки майбутніх змін довкілля для людського суспільства.