Сувеніру розміром з фалангу пальця понад п'ять тисяч років.
Китайські археологи знайшли в провінції Шаньсі вирізану з каменю лялечку шовкопряда віком близько 5200 років.
Дослідники пов'язують відкриття з переказами про Лей Цзу – дружину легендарного правителя Хуан-ді. У Китаї імператрицю називають Матір'ю тутового шовкопряда і вважають першовідкривачкою шовку та шовківництва. Згідно з легендами, Лей Цзу відкрила шовкопряда під час чаювання, коли лялечка шовкопряда впала в її чай. Від тепла напою з лялечки з'явилася нитка. Згодом Лей Цзу передала місцевим жителям знання про те, як розводити шовкопряда та відокремлювати його нитку від кокона.
Невідомо, наскільки правдивими є легенди, але загальновизнаний факт, що китайська цивілізація стала першою, де почали виробляти шовк. Зародження шовківництва у Піднебесній розпочалося з 2600 року до н. е. з одомашнення тутового шовкопряда (Bombyx mori).
Дослідники з Інституту культурних реліквій провінції Шаньсі почали проводити розкопки на території неолітичного городища Шанго та могильника Чуцзячжуан із 2018 року. Остання знахідка була виявлена в одній із напівземлянок археологічної пам'ятки. Довжина незвичайного сувеніру – лише 2,8 сантиметра.
На думку дослідників, знахідка є доказом найдавнішої історії шовківництва. За словами археолога Тянь Цзяньвеня, ще у 1926 році тут знайшли наполовину розрізаний шовковичний кокон, вік артефакту становив 5500 років. Крім того, на цій же території було виявлено кілька лялечок із каменю чи глини.